Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

KONCERT MUZYKI SYNAGOGALNEJ

XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Radomsku zakończył "Koncert muzyki synagogalnej". Na muzycznej scenie MDK 5 maja 2016 r. wystąpił Kantor Baruch Finkelshtein Ben Yankel (Rosja) przy fortepianowym akompaniamencie Michała Rota.

XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Radomsku zakończył "Koncert muzyki synagogalnej". Na muzycznej scenie MDK 5 maja 2016 r. wystąpił Kantor Baruch Finkelshtein Ben Yankel (Rosja) przy fortepianowym akompaniamencie Michała Rota.

Koncert otworzyli Prezydent Miasta Radomska - Jarosław Ferenc, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku - Elżbieta Kwiatkowska.

W programie koncertu znalazły się piosenki i pieśni ludowe, sobotnie modlitwy, psalm 137 czy modlitwa pokutna (m.in. "Ejnkelokejnu", "L'manahaj", "Mojszele, Szlojmele", "Szalom alejhem", "Tum balalaika").

BARUCH FINKELSHTEIN - od 1989 roku jest głównym kantorem Wielkiej Synagogi w Sankt-Petersburgu i jednocześnie od 2003 roku głównym kantorem Synagogi w Moskwie. Swoją karierę artystyczną rozpoczął w 1973 roku. Obdarzony przez naturę głosem o pięknym brzmieniu i szerokiej skali (bas baryton 2 i pół oktawy), ukończył Konserwatorium w Leningradzie w klasie prof. Mikołaja Ochotnikowa. Przez ponad 15 lat występował w partiach solowych na deskach teatrów operowych Petersburga. Jego zainteresowanie kulturą, tradycją i historią żydowską, studia nad Torą i językiem hebrajskim oraz śpiew w chórze synagogalnym sprawiły, że jego droga zawodowa i artystyczna uległa zmianie i związała jego życie z Synagogą. W 1990 roku dzięki pomocy międzynarodowej organizacji „Joint” Baruch Finkelshtein studiował wykonawstwo sztuki kantoralnej pod kierunkiem światowej sławy kantora Josepha Malovany’ego w Nowym Jorku. Liczne występy w takich krajach jak Izarael, USA, Anglia, Niemcy, Dania, Szwecja, Austria, Polska, Szwajcaria, Finlandia, Francja, Norwegia, Belgia i Luksemburg przyniosły mu międzynarodowe uznanie i sławę. W ostatnich latach artysta nagrał 10 płyt kompaktowych i 8 kaset audio. Swój kunszt przekazuje młodym adeptom sztuki wokalnej, którzy już teraz z sukcesem uprawiają muzykę kantoralną w Wilnie, Moskwie, Mińsku, Petersburgu, a także w USA i Izraelu. Baruch Finkelshtein od wielu lat wykłada w Konserwatorium Petersburskim. 2010 roku rozpoczął współpracę z Krzysztofem Pendereckim wykonując partię solową w najnowszym dziele oratoryjnym polskiego kompozytora - Kadysz. Od 1989 roku Baruch Finkelshtein prowadzi również szeroką działalność społeczną w Gminie Żydowskiej Petersburga. Jest przewodniczącym Gminy Żydowskiej, prezesem Żydowskiego Towarzystwa Muzycznego i dyrektorem wykonawczym Związku Żydowskiej Inteligencji.

MICHAŁ ROT - pianista młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa fortepianu prof. Cezarego Saneckiego). Swoje umiejętności doskonalił w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie u prof. Andrzeja Ratusińskiego oraz w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim w klasie kameralistyki prof. Michaela Flaksmana i prof. Jeleny Očić. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pianista prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występował na wielu festiwalach muzycznych, m.in.: Ascoli Piceno Festival, Gaude Mater, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, Heidelberger Kammermusikfestival, Prezentacje – Żelazowa Wola, Łódzkie Schumanniana, Kubinska Hudobna Jesen, Sierpień Talentów, Zamkowe spotkania z operą w Książu, Festiwal Muzyki Wiedeńskiej. Regularnie koncertuje w duetach: z wiolonczelistą Krzysztofem Karpetą, skrzypaczką Patrycją Słomczyńską i barytonem Stanisławem Kiernerem Od 2007 roku tworzy duet kameralny z żoną Joanną Rot (mezzosopran). Obecnie jest asystentem Katedry Kameralistyki Fortepianowej w łódzkiej Akademii Muzycznej.

Zdjęcia Mirosław Kercz

Piotr Rybak
Miejski Dom Kultury w Radomsku