Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Kim jest człowiek?

Czym jest człowieczeństwo? Abraham J. Heschel, jeden z najwybitniejszych teologów żydowskich XX wieku, mówi na ten temat w bardzo prosty, a jednocześnie inspirujący sposób. Jego książka Kim jest człowiek?, wokół której skoncentruje się rozmowa w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana 17 marca o godzinie 18.00, stanowi doskonałe wprowadzenie do myśli Heschela. Wstęp wolny!

Zastanawialiście się kiedyś, czym jest dla Was człowieczeństwo? Abraham J. Heschel, jeden z najwybitniejszych teologów żydowskich XX wieku, mówi na ten temat w bardzo prosty, a jednocześnie inspirujący sposób. Jego książka Kim jest człowiek?, wokół której skoncentruje się rozmowa w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana 17 marca o godzinie 18, stanowi doskonałe wprowadzenie do myśli Heschela.

Wedle Heschela człowiek żyje w konflikcie między swoją egzystencją, a tym, czego oczekuje od siebie on sam oraz inni. Dlatego człowiek akceptuje fałszywą tożsamość, przyjmuje powierzchowną wiedzę o swoim istnieniu i udaje kogoś, kim nie jest. Prowadzi to do ignorowania tego, co tkwi u samych korzeni ludzkiego bytu. 

Autor książki w przystępny, lecz pozbawiony uproszczeń sposób pokazuje, że samo stawianie pytań o człowieczeństwo i cele ostateczne stanowi wartość: „tragedia człowieka współczesnego wynika z faktu, iż jest on bytem, który zapomniał o pytaniu: »Kim jest człowiek?«". Wedle Heschela nie doceniamy tego, że zajmujemy szczególną pozycję w świecie. Wyróżniamy się bowiem tym, że o istocie naszego bytu stanowi nie to, kim jesteśmy, ale to, kim możemy być, a zatem nasza wyjątkowość polega na ciągłym stawaniu się i rozwijaniu świata wewnętrznego.

Myśl Heschela jest głęboko zakorzeniona w tradycji judeochrześcijańskiej, zwłaszcza w Starym Testamencie, jednak refleksja autora książki Kim jest człowiek? okaże się wartościowa również dla osób nieutożsamiających się z jakąkolwiek religią, ponieważ Heschel pokazuje, że zadawanie pytań o cele ostateczne samo w sobie jest cenną i niesłusznie zapomnianą umiejętnością.


W dyskusji, którą poprowadzi prof. Andrzej Maciej Kaniowski, wezmą udział prof. Stanisław Krajewski, prof. Witold P. Glinkowski i Katarzyna Wojtkowska. 

 


wstęp wolny

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

ul. Wojska Polskiego 83

17.03.2015 r.

godz. 18:00