Katalog Produktów Marki „Folklor Łowicki”
Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Łowiczu przygotował Katalog Produktów Marki „Folklor Łowicki” podsumowywujący dwa konkursy: na łowicki produkt i na wykonananie rękodzieła ludowego podczas Warsztatów Ludowych, które zostały zrealizowane w ramach projektu pn. Folklor Łowicki – wdrożenie i promocja marki regionalnej miasta Łowicza. Katalog będzie można otrzymać bezpłatnie, podczas tegorocznych łowickich imprez.
Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki przygotował Katalog Produktów Marki „Folklor Łowicki” podsumowywujący dwa przedsięwzięcia, zrealizowane w latach 2011-2013 w ramach projektu pn. Folklor Łowicki – wdrożenie i promocja marki regionalnej miasta Łowicza w ramach konkursu Nr RPLD.03.02.00-10/10 w ramach Osi priorytetowej III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość, Działania III. 2 Podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw Marketing i Promocja Produktów i „Marek” Regionalnych i Lokalnych, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.
Celem projektu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego dawnego Księstwa Łowickiego dla następnych pokoleń oraz stworzenie możliwości zdobycia ciekawych umiejętności wytwarzania wyrobów o miejscowym wzornictwie. Poznanie żywej kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej oraz promocja folkloru. Przeciwdziałanie procesom zanikania rzemiosła ludowego, a także zwiększenie zainteresowania i popularyzacja ginących zawodów łowickich wśród dzieci, młodzieży oraz turystów przybyłych do Łowicza.
W ramach projektu udało się zrealizować szereg działań promujących Folklor Łowicki, jako markę regionalną, określającą wszystko to, co jest zaliczane do folkloru. Katalog podsumowuje dwa z nich: konkurs na łowicki produkt, obejmujący swoim zasięgiem, zarówno twórców ludowych jak i osoby wytwarzające produkty identyfikujące się z ziemią łowicką oraz konkurs na własnoręcznie wykonaną pracę podczas Warsztatów Ludowych. W konkursie na łowicki produkt, którego głównym celem było pozyskanie pamiątki regionalnej jednoznacznie kojarzonej z Łowiczem, wzięło udział wiele osób z racji, iż miał on charakter otwarty. Zgłoszonych zostało w sumie 44 prac. W katalogu zostały zaprezentowane tylko te, które zostały nagrodzone. Prace zostały dodatkowo wzbogacone krótką informacją na temat twórcy dzieła. Wśród wymienionych osób są: Wanda Teleman z Goleńska, Elżbieta Świderek ze Skierniewic, Wanda Bogusz z Wierznowic (Gmina Zduny), Bogusława Świderek z Lipiec Reymontowskich, Adam Głuszek z Dąbrowic, Jadwiga Dębska z Łowicza, Marianna Madanowska z Kocierzewa i Sabina Mozga z Godzianowa. Konkurs na własnoręcznie wykonaną pracę podczas Warsztatów Ludowych przeprowadzony został w trakcie największych, łowickich imprez danego roku: Bożego Ciała na jednym z unikatowych w skali kraju, trójkątnym Nowym Rynku, Jarmarku Łowickiego w czasie Ogólnopolskiego Spotkania Folklorystycznego „ O Łowicki Pasiak”, Księżackiego Jadła - Festiwalu Dobrej Żywności, promującego tradycyjne potrawy i produkty ziemi łowickiej oraz Dni Łowicza. Głównym celem warsztatów było: zachęcenie turystów, gości z miast ościennych oraz mieszkańców Łowicza i okolic, do wypróbowania swoich sił w wykonaniu łowickiego rękodzieła ludowego, zapoznanie wszystkich zainteresowanych z historią, tradycją i kulturą ludową Księżaków oraz z techniką wykonywania konkretnego rękodzieła oraz wspólne odkrywanie pasji i twórczości ludowej. Podczas warsztatów przeszkolonych zostało ponad 200 osób. Z rodzajami technik wykonywania wyrobów ludowych zapoznało się około 3 500 osób. Warsztaty Ludowe prowadzone były na specjalnych, zadaszonych stoiskach z następujących dziedzin rękodzieła i rzemiosła łowickiego: garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa, wikliniarstwa, plastyki obrzędowej, (wycinanki, kwiaty z bibuły, palmy łowickie, pisanki,) hafciarstwa, zabaw ludowych (taniec i śpiew) i sporządzania tradycyjnych potraw regionalnych. W czasie trwania warsztatów w latach 2011-2012, przeprowadzono sześć konkursów na własnoręcznie wykonane rękodzieło ludowe. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego konkursu, adresowany był on do wszystkich uczestników łowickich imprez. W konkursie wzięło udział około 300 osób. W katalogu prezentowane jest 120 prac nagrodzonych w konkursie.
Projekt katalogu i jego druk wykonał Zakład Wielobranżowy „Poligrafia” z Łowicza, na bazie dostarczonych przez promocję ratusza informacji i zdjęć.
Katalog będzie można otrzymać bezpłatnie, podczas tegorocznych łowickich imprez.
Jacek Rybus