„Kadry z widokiem na wojnę. Film Polski w czasie II wojny światowej”
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi i Księży Młyn Dom Wydawniczy zapraszają na spotkanie z Michałem Maj Wieczorkiem - promocję książki „Kadry z widokiem na wojnę. Film Polski w czasie II wojny światowej” i koncert pieśni z czasów II wojny światowej.
Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2025 r. o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Biblioteki (II p.)Książka objęta jest patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.
Spotkanie poprowadzi dziennikarka Anna Groblińska.
Wstęp wolny!
Będzie możliwość zakupu książki i otrzymania autografu.
„Kadry z widokiem na wojnę. Film Polski w czasie II wojny światowej”
Książka Michał Maja Wieczorka „Kadry z widokiem na wojnę. Film polski w czasie II wojny światowej” to wyjątkowa publikacja odsłaniająca przed czytelnikiem mało znaną polską kinematografię okresu II wojny światowej. Szczególny rys jej twórczości to efekt starań rzeszy polskich filmowców, którzy w skrajnie trudnych warunkach podjęli walkę nietypową bronią, jaką był obraz filmowy. Za jego pomocą zjednywali sprzymierzeńców, podsycali ducha walki oraz ukazywali prawdę o wojennej rzeczywistości. Stanowił on formę kontrpropagandy i zyskiwał szczególne znaczenie w czasie, gdy świat zalewały propagandowe film niemieckie ukazujące zafałszowany i jednostronny obraz wojny.
Polskie filmy, które powstały w tym trudnym czasie, dokumentują losy Polaków walczących na frontach niemal całego świata. Odnajdziemy w nich zarówno obrazy okupowanego kraju (działalność konspiracyjną czy filmy z Powstania Warszawskiego), jak i poza jego granicami (losy Polaków na Szlaku Andersa, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Włoszech, a także walkę polskich żołnierzy o m.in. Bolonię, Monte Cassino, Tobruk, Kołobrzeg).
Ta bogato ilustrowana książka udowadnia, że w dziejach polskiej kinematografii czas ten nie był „czarną dziurą”, a filmowa twórczość Polaków stanowiła ważne narzędzie w walce o niepodległość kraju.
O autorze:
Michał Maj Wieczorek – ur. 15 lutego 1983 r. w Łodzi historyk polskiego filmu, aktor, wokalista, menedżer kultury, scenarzysta filmowy i teatralny. Ukończył Wydział Geografii na Uniwersytecie Łódzkim, Wydział Wokalno-Aktorski w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz kierunek Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Założyciel i opiekun artystyczny działającego od 2012 r. Łódzkiego Teatru Piosenki. Na rynku wydawniczym zadebiutował w 2016 r. książką „W melodii tej siła zaklęta. Piosenka w polskim filmie 1930-1939”. Jest autorem scenariuszy kilkunastu spektakli muzycznych, filmu fabularnego „Lato w Byszewach” oraz współscenarzystą filmu dokumentalnego „Pożegnanie z Byszewami” – obrazów inspirowanych życiem i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza. Od lat zafascynowany historią polskiego filmu, którego dzieje opisuje w stałej rubryce KINO RETRO ukazującej się na łamach magazynu „Kulturalna Nowosolna”. Wydana w 2024 r. przez Dom Wydawniczy Księży Młyn książka „Kadry z widokiem na wojnę” jest efektem jego wieloletnich badań tematu polskiego filmu w czasie II wojny światowej.
- 17-01-2025 godz 18:00
Kategoria
LiteraturaAdres
ul. Gdańska 100/102, 90-508 ŁódźKontakt
http://www.wbp.lodz.pl/tel.: 42 663-03-00
email: kontakt@wbp.lodz.pl