Jazzowe mazurki w Kutnie
Kutnowski Dom Kultury Zaprasza na koncert pt.: "Jazzowe mazurki" w wykonaniu Artura Dutkiewicza – fortepian i tria Janusza Prusinowskiego. Koncert odbędzie się 14 czerwca 2012 roku godz. 19.00. Cena biletu - 20zł.
Kutnowski Dom Kultury Zaprasza na koncert pt.: "Jazzowe mazurki" w wykonaniu Artura Dutkiewicza – fortepian i tria Janusza Prusinowskiego. Koncert odbędzie się 14 czerwca 2012 roku godz. 19.00. Cena biletu - 20zł.
„Jazzowe Mazurki” to program, w którym chopinowska tradycja, polska muzyka ludowa i transowa improwizacja jazzowa łączą się w jedną oryginalną całość. Na program recitalu solowego składają się autorskie mazurki Artura Dutkiewicza inspirowane m.in. muzyką F. Chopina, K. Szymanowskiego oraz polską muzyką ludową. Słychać w nich wyraźnie polski, słowiański nastrój. Mazurki, oparte na rytmach ludowych, grane są tu w motoryczny, jazzowy sposób, co w połączeniu z improwizacją jest zabiegiem prekursorskim we współczesnej polskiej muzyce fortepianowej.
Projekt MAZURKI Artura Dutkiewicza uzyskał w 2009 roku stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kompozycji można posłuchać na www.youtube.com hasło: Artur Dutkiewicz.
Trio to uczniowie i kontynuatorzy muzyków wiejskich, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością. Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych melodii i rytmów bez uciekania się do mody na miksowanie sampli? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka.
W latach 2008–2010 Trio kilkakrotnie występowało we Francji i we Włoszech (m.in. na festiwalu Corso Polonia w Rzymie), a także w Gruzji, Azerbejdżanie, Estonii, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center), Kanadzie (Vancouver Folk Music Festival), Belgii, Portugalii, Luksemburgu i oczywiście w Polsce. W 2010 roku muzycy skupili się na wiejskich źródłach muzyki Fryderyka Chopina – powstał specjalny program przygotowany we współpracy z pianistami: Januszem Olejniczakiem, Magdaleną Wojciechowską i Nargiz Alijarową.
Zespół grał również wspólne koncerty z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem. Muzyka Trio rozbrzmiewa też w przedstawieniach teatralnych Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia. W 2008 roku zespół wydał płytę „Mazurki”, która zebrała entuzjastyczne recenzje, w 2010 zaś – „Serce”, utytułowane Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie fonograficznym Polskiego Radia.