Inauguracja II edycji Łódzkie pełne kultury
5 września 2018 r. odbyła się uroczysta inauguracja projektu pn. „Łódzkie pełne kultury – II edycja”. 13 instytucji kultury podpisało porozumienia z Łódzkim Domem Kultury, a dzieci z Miejskiego Ośrodka Kultury w Tuszynie wzięły udział w warsztatach RE:cykl prowadzonych przez Suavasa Lewego, artystę związanego z Filharmonią Łódzką.
W trakcie godzinnych zajęć 7-latkowie mieli okazję przetransformować zużyte i niechciane przedmioty codziennego użytku w instrumenty muzyczne.„Łódzkie pełne kultury - II edycja” to kontynuacja realizowanego przez Łódzki Dom Kultury w 2017 roku projektu edukacyjnego upowszechniającego kulturę w regionie. Przedsięwzięcie ma na celu umożliwienie osobom z oddalonych od stolicy województwa rejonów dostępu do oferty instytucji kultury mieszczących się w Łodzi, a poprzez to kształtowanie świadomych odbiorców kultury oraz przekazanie praktycznych narzędzi do realizacji edukacji kulturalnej.
W ramach projektu biorący w nim udział uczniowie, nauczyciele i animatorzy zostaną zapoznani z bogatą ofertą trzech łódzkich instytucji kulturalnych: Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Teatru Wielkiego w Łodzi i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Uczestnicy wezmą udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych i animacyjnych, a także trzech wydarzeniach artystycznych w siedzibach łódzkich partnerów projektu.
W trakcie projektu będzie realizowany program edukacyjny dla dzieci i młodzieży przygotowany przez każdą z wymienionych instytucji partnerskich. Podczas zajęć z muzykami z Filharmonii Łódzkiej uczniowie odkryją sekrety skrzypiec, wiolonczeli oraz instrumentów perkusyjnych i dętych. Będą mieli okazję stworzyć zupełnie nowe i niepowtarzalne instrumenty z niechcianych przedmiotów. Polska twórczość ludowa stanie się dla nich punktem wyjścia do grupowego muzykowania, a podczas warsztatów field recordingu zostaną wyczuleni na zróżnicowane krajobrazy dźwiękowe. Na zajęciach prowadzonych przez pracowników Teatru Wielkiego uczniowie poznają specyfikę teatru operowego oraz rozwiną swoją kreatywność za pomocą ćwiczeń w śpiewie i sztuce aktorskiej. Edukatorzy Centralnego Muzeum Włókiennictwa wyjaśnią natomiast dlaczego ludzie gromadzą przedmioty i tworzą z nich kolekcje oraz opowiedzą o naszych zmysłach i względności rzeczywistości. Na zajęciach „Nie LEN się w muzeum” zdradzą tajniki lnu, a podczas warsztatów „Człowiek z natury” pomogą uczestnikom zajrzeć w głąb siebie i stworzyć swoje autoportrety.
Nauczyciele (m.in. edukacji wczesnoszkolnej, artystycznej, poloniści) i animatorzy kultury wezmą z kolei udział w warsztatach, podczas których poznają praktyczne narzędzia pomocne w prowadzeniu zajęć z szeroko pojętej edukacji kulturowej. Dowiedzą się m.in. jak świadomie i prawidłowo korzystać z aparatu głosowego oraz zostaną zaznajomieni z niemanipulacyjnymi zasadami wpływania na ludzi oraz sposobami komunikacji niewerbalnej w pracy z grupami.
Zwieńczeniem projektu dla jego uczestników będą wydarzenia artystyczne w siedzibach współrealizatorów: koncert w Filharmonii Łódzkiej, spektakl w Teatrze Wielkim oraz wizyta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
W tegorocznej – drugiej – odsłonie projektu biorą w nim udział uczniowie, nauczyciele i animatorzy kultury z 10 instytucji partnerskich w regionie (w Krośniewicach, Opocznie, Bełchatowie, Radomsku, Skierniewicach, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Tuszynie).
Patronatem honorowym objął projekt Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.
Projekt „Łódzkie pełne kultury – II edycja” realizowany jest w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerami projektu są: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Teatr Wielki w Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Miejski Ośrodek Kultury w Tuszynie, Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, Centrum Idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim
Kategoria
WiadomościAdres
ul. Traugutta 18, 90-113 ŁódźKontakt
ldk@ldk.lodz.pltel. (42) 633-98-00
e-mail: ldk@ldk.lodz.pl