Ikony Kultury Pabianic
Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach zaprasza na otwarcie wystawy „Kulturalna Wizytówka Pabianic” w ramach drugiego plebiscytu na ikony kultury naszego miasta. Uroczystość odbędzie się 13 kwietnia o godz.17.00w siedzibie placówki przy ul. Kościuszki 14. Ikony Kultury Pabianic to inicjatywa, której celem jest przybliżenie artystów związanych z Pabianicami.
Pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku. Stała ekspozycja ikon kultury, którą można oglądać w MOK-u powstała właśnie na bazie propozycji, jakie na plebiscyt, zgłosili wówczas mieszkańcy miasta. Propozycje były różne, jednak ostatecznie ikonami kultury zostali:
Ryszard Binkowski – prozaik, scenarzysta filmowy i dziennikarz. W latach 1964-70 pracował w szkolnictwie, następnie był dziennikarzem prasy łódzkiej i pabianickiej. Debiutował jako prozaik w 1967 roku na łamach „Odgłosów”. Jest autorem wielu książek, na podstawie niektórych powstały filmy.
Henryk Debich – dyrygent i kompozytor, aranżer i pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, Współzałożyciel, a od 1952 roku dyrygent i kierownik artystyczny Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. Współpracował z wieloma zagranicznymi orkiestrami. Zmarł w 2001 roku.
Rafał Frankiewicz – rzeźbiarz. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych/Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Lodzi. Specjalizuje się w kamienieniu, choć nie stroni od innych materiałów rzeźbiarskich, jak brąz, ceramika czy laminat poliestrowy.
Zbigniew Gajzler – operator filmowy i dokumentalista. Absolwent PWSFTViT w Łodzi. Zapoczątkował filmową dokumentację najnowszych dziejów Pabianic. Autor takich dokumentów jak: „Sarid”, „Maestro”, „Skazani na Sybir” „Maratończyk”.
Norbert Hans – artysta, plastyk, pedagog, animator kultury. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Zajmuje się grafiką artystyczną i użytkową, tkaniną artystyczną, rzeźbą i malarstwem. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Bilderhaus – Frankfurt nad Menem, Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Honorowy Obywatel Miasta Pabianic (2008)
Anna Lewkowska – pisarka, reportażystka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka wielu książek dla dzieci. Laureatka Nagrody Literackiej Wschodnich Drugiej Rzeczpospolitej.
Sławomir Łuczyński – artysta karykaturzysta. Ma za sobą ponad 400 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Pierwszy polski karykaturzysta, który zdobył 100 nagród w konkursach na rysunek satyryczny w kraju i za granicą. Współpracownik wielu czasopism. Ilustrator książek.
Proletaryat - zespół powstał w 1987 roku z inicjatywy Tomasza „Oleya” Olejnika, Dariusza „Kacpra” Kacprzaka i Jarosława „Siemiona” Siemionowicza. Pierwszy perkusistą został Robert Szymański. W 1988 roku zespół zdobył w Jarocinie nagrody publiczności i dziennikarzy. Dyskografia grupy obejmuje 12 płyt.
Krzysztof Urbański – dyrygent. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W latach 2007-2009 dyrygent-asystent Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 2011 roku profesor Jacobs School of Music Indiana University (USA) oraz dyrektor muzyczny Indianapolis Symphony Orchestra (USA) .
Wyboru spośród nadesłanych przez mieszkańców propozycji dokonała powołana kapituła w skład której, weszły osoby związane z kulturą: Celina Zamuszko, Sławomir Saładaj, Witold Szulc oraz organizatorzy, czyli MOK i członkowie FotoKlubu Pabianice.
A kto zdaniem mieszkańców Pabianic zostanie ikoną kultury naszego miasta w tym roku? Spośród propozycji kapituła, w skład której weszły również zwycięzcy ubiegłorocznej edycji plebiscytu, wybrała dwie osoby. Ich nazwiska poznamy 13 kwietnia podczas uroczystego otwarcia wystawy, która będzie prezentowała zarówno sylwetki i twórczość ubiegłorocznych jak i tegorocznych ikon kultury.
Tego dnia odbędzie się także aukcja charytatywna na rzecz ciężko chorego znanego pabianickiego artysty plastyka i rysownika Zenona Porzucka. Artysta – przypomnijmy, doznał ciężkiego udaru pnia mózgu i móżdżku. Wymaga kosztownego leczenia i długotrwałej opieki. To właśnie z inicjatywy Sławomira Łuczyńskiego w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano jesienią 2010 roku „Aukcję dla Porzucka”. Napłynęły na nią dzieła z kraju i zagranicy, za które zebrano około 15 tysięcy złotych. Jednak Zenon Porzucek potrzebuje stałej rehabilitacji, która jest kosztowna, a rodziny na nią nie stać. Stąd tegoroczna akcja, której patronują Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK) i Muzeum Karykatury w Warszawie. Patronat nad „Ikonami kultury Pabianic” objął poseł na Sejm RP Andrzej Biernat oraz Prezydent Miasta Zbigniew Dychto.
Autor artykułu: MOK Pabianice