Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =

I ETNO FESTIWAL w Piotrkowie

10 października w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się I ETNO FESTIWAL. W tym dniu na scenie Centrum  Idei "Ku Demokracji" zagrają: Zawołany Skład Weselny, Dzikie Jabłka i Tęgie Chłopy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa rzeźby ludowej i pokazy rękodzieła ludowego. Wstęp wolny!

10 października Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim wraz partnerami projektu: Centrum Idei Ku Demokracji, Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim, Zespołem Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, patronem medialnym gazetą „Ziemia Piotrkowska” przy wsparciu Łódzkiego Domu Kultury otrzymanego w ramach „Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2015” , serdecznie zaprasza na: „PIOTRKÓW TRYBUNALSKI – I ETNO FESTIWAL”.

W tym dniu w Centrum Idei "Ku demokracji" w Piotrkowie Trybunalskim w godz. 11.00-20.30 wystąpią:

Zawołany Skład Weselny:

Repertuar kapeli czerpie przede wszystkim ze skrzypcowej muzyki zachodniej Radomszczyzny, głównie od kajockiego skrzypka Piotra Gacy oraz jego syna harmonisty Stanisława. Najchętniej grają mazurki śpiewaki, ciągłe drogowce, drobne obery, stare skrzypcowe poleczki, ogrywane także przez harmonię trzyrzędową a czasem klarnet. Pomimo, że ich naturalny obszar działalności to kilkanaście wsi kajockich pomiędzy Przytykiem a Drzewicą, w ich muzycznych marszrutach zdarza się im zapuszczać aż do Wisły, skąd grają wybór powiślaków i światowców. Cenią sobie starą, taneczną nutę sprzyjającą spotkaniom, której towarzyszy śpiew, wprowadzając publikę nieodwołalnie w radosny stan ruchu wirowego.Grali wielokrotnie na festiwalach, pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla środowiska miejskiego, zafascynowanego muzyką tradycyjną.

Zespół działający od 2014 roku tworzą muzycy, uczniowie wiejskich mistrzów – znakomitych skrzypków, harmonistów, śpiewaków i śpiewaczek. Wcześniejszy projekt artystów pod nazwą Kapela Niwińskich zdobył wiele nagród i wyróżnień na przeglądach i festiwalach, min. w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach, Wieniawie, II nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2011 roku, II nagrodę w konkursie Stara Tradycja 2011.

Skład zespołu:

Mateusz Niwiński – skrzypce
Jakub Zimończyk – harmonia trzyrzędowa / basy
Agnieszka Niwińska - śpiew / bęben obręczowy / baraban
Mariza Nawrocka – śpiew / basy
Barbara Waldowska – śpiew / klarnet
Zuza Zimończyk – trąbka

Dzikie Jabłka:

Połączyła nas miłość do muzyki i naszych korzeni oraz idea promowania tolerancji i wielokulturowości. Naszą muzyką pokazujemy, że każda kultura, która wyrasta z ziemi, niezależnie od tego, na którym kontynencie, dotyka tych samych miejsc w naszych duszach. Że różnice nie są po to, by dzielić, ale żeby ubogacać. Odkryliśmy bowiem, że to, co żywe, posiada puls i - o ile kultury różnią się od siebie ogromnie - to puls jest często ten sam. Połączenie Afryki i Polski przychodzi nam więc tak naturalnie, jak jabłka łączą się z cynamonem.Repertuar zespołu Dzikie Jabłka to niezbadane obszary muzyki etnicznej. To wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka jest jak drzewo, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. Jak jabłoń, która daje owoce piękne i soczyste, a smak ich jest bardzo swojski i egzotyczny zarazem.Naturalna swoboda, świetny kontakt z publicznością, znakomity warsztat muzyczny, oryginalne brzmienie egzotycznych instrumentów oraz charakterystyczny biały śpiew to tylko niektóre z atutów zespołu, którego występy są niezwykłym przeżyciem i potężną dawką pozytywnej energii.

Skład zespołu :

Małgorzata Ciesielska-Gułaj – śpiew, harmonia
Maria Stępień – skrzypce, śpiew
Sylwia Walczak - bębny, perkusjonalia
Bartosz Gułaj – bębny, śpiew, balafon, flet
Dawid Koniecki – bębny, przeszkadzajki
Damian Siuta – gitara, bas, bębny

Tęgie Chłopy:

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich  z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013). Większość z nich współtworzy wiele cenionych muzycznych projektów i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali wspólnie setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie też spędzali czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego. Wreszcie – razem grali do tańca na wieczornych zabawach podczas Taboru Kieleckiego. Do Tęgich Chłopów należy również wnuk Stanisława Witkowskiego, młody trębacz Damian Janda, który kontynuuje tym samym rodzinne tradycje muzyczne.

Elastyczny skład kapeli:

klarnet – Stanisław Witkowski, Michał Żak
skrzypce – Maciej Filipczuk, Michał Maziarz, Macin Żytomirski, Ewa Grochowska
akordeon – Mateusz Kowalski, Jacek Hałas
trąbka – Szczepan Pospieszalski, Damian Janda
baraban – Dorota Murzynowska
śpiew, tuba - Maniucha Bikont

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa rzeźby ludowej, a także pokazy rękodzieła ludowego.

Więcej informacji na stronie: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim