Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

HISTORIA ŻOŁNIERZY II KONSPIRACJI

28 lutego 2017 r. w Galerii Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku odbył się wykład Pawła Kowalskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi pt. „W walce tej trwać jest naszym obowiązkiem. Historia żołnierzy II konspiracji” połączony z premierowym pokazem filmu dokumentalnego pt. "Inka. Zachowałam się, jak trzeba", dotyczącego legendarnej sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK.

28 lutego 2017 r. w Galerii Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku odbył się wykład Pawła Kowalskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi pt. „W walce tej trwać jest naszym obowiązkiem. Historia żołnierzy II konspiracji” połączony z premierowym pokazem filmu dokumentalnego pt. "Inka. Zachowałam się, jak trzeba", dotyczącego legendarnej sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny „Inki”.

Prowadzący przedstawił ogólną charakterystykę antykomunistycznego podziemia zbrojnego, które powstało po zajęciu terenów polskich przez wojska ZSRR i ustanowieniu na nich władzy komunistycznej. Prelekcję wzbogacił poprzez przykłady losów poszczególnych żołnierzy tzw. „II konspiracji” takich jak gen. Stanisław Sojczyński „Warszyc” czy płk Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka".

 

Autor tekstu i zdjęć:
Alina Wilkoszewska
Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku