Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Graffiti - sztuka miasta 3

14 lipca na terenie Domu Dziecka nr 1 w Łodzi przy ul.Aleksandrowskiej 123 odbył się finał tegorocznej, trzeciej edycji projektu "Graffiti - sztuka miasta". Od godz. 10 do 17 wydarzeniu towarzyszyły warsztaty graffiti, hip-hopu i beatboxu oraz zabawy i konkursy.
 

 
Od kwietnia tego roku Łódzki Dom Kultury, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadził cykl warsztatów street atu, które adresowane były do młodzieży z Łęczycy, Piotrkowa Trybunalskiego i Sieradza. Uczestnicy wspólnie z profesjonalistami, twórcami Egonem Fietke, Saulem i Tonkiem namalowali murale w rodzimych miastach. 30 adeptów street artu wyłonionych na wcześniejszym etapie projektu 14 lipca przyjechało do Łodzi, by razem z artystami i wychowankami Domu Dziecka nr 1 wykonać wielkoformatowe graffiti podsumowujące całe przedsięwzięcie.

W polskich miastach, na każdym kroku, można znaleźć wiele przykładów nielegalnego graffiti, które niszczy i szpeci mury. Prowadzi to do wniosku, że niezmiernie ważne jest edukowanie młodzieży z zakresu estetyki oraz wychowywanie w poczuciu odpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Dlatego też warsztaty w każdym mieście objętym projektem "Graffiti - sztuka miasta 3" rozpoczynały się od teoretycznego przygotowania uczestników z zakresu projektowania plastycznego, m.in. posługiwania się rysunkiem i kolorem, ale także poruszały problemy szacunku dla zastanej architektury oraz poszanowania własności publicznej i prywatnej.

Kolejnym elementem projektu były zajęcia praktyczne prowadzone przez profesjonalnych twórców street atu, a także warsztaty wokalno-muzyczne z udziałem artystów hip-hop i beatboxu. Interaktywne warsztaty edukacyjne miały na celu wyłonienie uzdolnionej młodzieży, która w każdym mieście wspólnie z artystami wykonała wielkopowierzchniowy mural. W wielkim finale projektu
uczestnicy zaprezentowali  również swoje umiejętności nabyte w trakcie warsztatów hip-hopu i beatboxu.

Na projekt złożyły się również zajęcia dydaktyczne dla nauczycieli, pedagogów oraz animatorów kultury poprowadzone przez Jacka Czekańskiego i Tomasza Musiała, wykładowców Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Warsztaty dla przedstawicieli kadr kultury miały za zadanie dalsze przekazywanie wiedzy o szeroko rozumianej sztuce street artu w celu ułatwienia późniejszej pracy z młodzieżą z wykorzystaniem nowoczesnych technologii artystycznych.

Wszystkie etapy projektu "Graffiti - sztuka miasta 3" wzbogacały imprezy o charakterze rodzinnego festynu z happeningami, zabawami artystycznymi i konkursami oraz spotkaniami z
twórcami street artu, hip-hopu i beatboxu.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Łódzki Dom Kultury przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Na Co Dzień i Od Święta" z udziałem Domu Dziecka nr 1 w Lodzi, Domu Kultury w Łęczycy, Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzkiego Centrum Kultury oraz Zespolu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.