Graffiti – sztuka miasta 2
W warsztatach street artu wzięła udział młodzież z Kutna, Łowicza i Radomska, która w rodzinnym mieście wspólnie z profesjonalnymi twórcami stworzyła mural – wizytówkę projektu.
W warsztatach street artu wzięła udział młodzież z Kutna, Łowicza i Radomska, która w rodzinnym mieście wspólnie z profesjonalnymi twórcami stworzyła mural – wizytówkę projektu.
Od kwietnia do lipca 2011 roku uczestnicy projektu „Graffiti – sztuka miasta 2” brali udział w zajęciach teoretycznych przygotowanych przez wykładowców łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz – Jacka Czekańskiego i Tomasza Musiała, a także ćwiczeniach praktycznych prowadzonych przez autentycznych twórców graffiti i street artu ukrywających się pod pseudonimami: Egon Fietke, Gregor i Dadol. Na pierwszym spotkaniu odbywały się zajęcia wprowadzające mające na celu nie tylko zapoznanie młodych ludzi z podstawami projektowania plastycznego oraz techniką graffiti, ale przede wszystkim stymulowanie umiejętności twórczych młodzieży. Dodatkową atrakcją przedsięwzięcia były warsztaty wokalno-muzyczne prowadzone przez wykonawców hip-hopu i beatboxu – Klifforda i Zoraka.
Zwieńczeniem działań twórczych w każdym z miast objętych projektem było malowanie murali wielkopowierzchniowych, które można nadal podziwiać. Dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury dla potrzeb przedsięwzięcia udostępnił jedną ze ścian swojej placówki. Tam powstawało malowidło przedstawiające zwierzęta. W Kutnie na ścianie biblioteki górującej nad Parkiem im. Romualda Traugutta powstało graffiti poświęcone czytelnictwu i wiedzy płynącej z książek. W Radomsku mural o tematyce sportowej powstał przy głównej ulicy miasta, na murze Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Na finał projektu „Graffiti – sztuka miasta 2” przyjechali najbardziej zdolni uczestnicy z Kutna, Łowicza oraz Radomska by 23 lipca na ścianach Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi stworzyć mural wielkoformatowy poświęcony tematyce muzycznej. Wszystko odbywało się pod okiem doświadczonych artystów street artu przy granych na żywo dźwiękach hip-hopu, free style'u oraz beat boxu. Malowaniu murala towarzyszyły warsztaty, zabawy i konkursy dla publiczności pod hasłem przewodnim: „street art to sztuka, a nie bazgranie po murach”.
Organizatorem przedsięwzięcia był Łódzki Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia Na Co Dzień I Od Święta z Łodzi, Łowickiego Ośrodka Kultury, Kutnowskiego Domu Kultury oraz Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Projekt realizowany został z udziałem środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej: www.graffiti-sztukamiasta.pl
Autor: KT