Ferie Zimowe w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102) zaprasza na Ferie z Biblioteką. W ofercie Biblioteka posiada lekcje biblioteczne i warsztaty. W czasie trwania Ferii Zimowych w Łódzkiem (17 lutego – 2 marca 2025 r.) oferta jest bezpłatna.
Lekcje biblioteczne w Dziale Zbiorów Specjalnych (budynek B, parter)Tematyka:
• Biblioteczny Park Jurajski, czyli wszystko o dinozaurach. Zajęcia edukacyjne połączone z prezentacją zbiorów Muzeum Książki Dziecięcej (szkoły podstawowe klasy 4-6).
• Muzeum Książki Dziecięcej – książka dziecięca dawniej i dziś. Zajęcia edukacyjne połączone z prezentacją zbiorów: od najstarszych XVIII-wiecznych po współczesne książki interaktywne (szkoły podstawowe klasy 4-6).
• Świat w obrazkach – historia komiksu. Zajęcia edukacyjne połączone z prezentacją zbiorów Kolekcji Komiksów (szkoły podstawowe klasy 5-8 i szkoły średnie).
• Historia książki – od zwoju do kodeksu. Zajęcia edukacyjne połączone z prezentacją zbiorów (szkoły podstawowe klasy 5-8 i szkoły średnie).
• Zbiory specjalne. Prezentacja najciekawszych eksponatów z kolekcji Działu Zbiorów Specjalnych: rękopisy, stare druki, kartografia, grafika, fotografie, numizmaty, ekslibrisy, cimelia i varia miniatury (szkoły podstawowe klasy 6-8 i szkoły średnie).
• Bezpiecznie w sieci. Warsztaty o wadach i zaletach Internetu (szkoły podstawowe klasy 5-8 i szkoły średnie).
Lekcje on-line na platformie Microsoft Teams
• Świat w obrazkach – historia komiksu. Zajęcia prowadzone w formie prezentacji z wykorzystaniem programu PowerPoint.
W czasie zajęć przedstawiona jest historia komiksu od jego początków w prasie amerykańskiej, przez klasyki europejskie, aż po komiks polski, zarówno dawny, jak i współczesny (szkoły podstawowe klasy 5-8 i szkoły średnie).
• Rękopis jako bogactwo dla faktów historycznych i naukowych. Zajęcia prowadzone w formie prezentacji z wykorzystaniem różnorodnych rękopisów z naszej kolekcji. Wyjaśnienie pojęcia „rękopis”, omówienie jego rodzajów i wskazanie jako podstawowego źródła wiedzy (szkoły podstawowe klasy 7-8 i szkoły średnie).
Dni i godziny przeprowadzania lekcji: do uzgodnienia
Kontakt: kierownik Działu – Elżbieta Domagalska,
tel. 42 663-03-24, e-mail: zbioryspecjalne@wbp.lodz.pl
Lekcje biblioteczne w Dziale Zbiorów Audiowizualnych (budynek A, parter)
• Biblioteka małego czytelnika, czyli ciekawostki moli książkowych
Zajęcia w oparciu o opowiadanie pt. „Franklin i książka z biblioteki” Paulette Bourgeois lub „Kajtek nie umie fruwać.
Historia małego miłośnika książek” Jennifer Berne, połączone z prezentacją multimedialną i rozwiązywaniem zadań na tablicy interaktywnej. Dodatkowo uczestnicy wykonają własną zakładkę do książki.
• Laboratorium dźwięku w bibliotece
Zajęcia w oparciu o opowiadanie pt. „Franklin i lekcje muzyki” Paulette Bourgeois. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały najstarsze urządzenia odtwarzające muzykę, jakie są rodzaje instrumentów, rozwiążą liczne łamigłówki oraz pokolorują muzyczne kolorowanki.
• Mały łodzianin, czyli muzyczny i bajkowy spacer po Łodzi
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się skąd się wzięła nazwa miasta Łódź, jak wygląda flaga i herb Łodzi oraz opowiemy słów kilka o gwarze łódzkiej. Następnie dzieci przejdą muzycznym i bajkowym szlakiem po Łodzi, rozwiążą zadania na tablicy interaktywnej oraz wykonają z origami łódkę.
• Polskie symbole narodowe
Zajęcia w oparciu o legendę „O Lechu, Czechu i Rusie” Czesława Janczarskiego. Porozmawiamy o kształtowaniu poczucia przynależności narodowej i omówimy najważniejsze symbole dla Polaków, czyli godło, hymn oraz flagę. Ponadto dzieci rozwiążą liczne zadania na tablicy interaktywnej.
• Czy bajki mają moc?
Zajęcia w oparciu o opowiadanie pt. „Franklin czyta kolegom” Paulette Bourgeois. Opowiemy skąd się biorą postaci z bajek, dzieci rozwiążą zadania na tablicy interaktywnej oraz pokolorują kolorowanki z ulubionymi bohaterami.
• Podróżnicy na tropie odkryć
Zajęcia w oparciu o opowiadanie pt. „Maja szuka jaja” Rafała Witka. Uczestnicy poznają środki transportu, najciekawsze budowle świata, rozwiążą zadania na tablicy interaktywnej oraz wykonają z origami samolot.
• Dziecko w świecie filmu i kinematografii
Uczestnicy zapoznają się z krótką historią filmu oraz dowiedzą się m.in. jak powstaje film, jakie są rodzaje planów filmowych, kto tworzy film. Ponadto samodzielnie wykonają Taumatrop.
• Literackie witaminki na wesoło
Zajęcia w oparciu o opowiadanie pt. „Żyrafa Aldon idzie do dentysty” autorstwa Marzanny Graff-Oszczepalińskiej.
Przybliżymy piramidę zdrowego żywienia i wiadomości o witaminach. Ponadto dzieci nauczą się rozróżniać i przydzielać produkty spożywcze na „zdrowe” i „niezdrowe”. Na koniec pokolorują kolorowanki przedstawiające owoce i warzywa.
• W bibliotece o bezpieczeństwie
Podczas zajęć dzieci wysłuchają fragmentów książki Grzegorza Kasdepke pt. „Ostrożnie”. Omówimy zasady bezpiecznych zachowań na placu zabaw, jak zachować się podczas spotkania z nieznajomym oraz porozmawiamy o bezpieczeństwie
w ruchu drogowym. Ponadto poznają m.in. znaki i piktogramy ostrzegawcze oraz numery alarmowe. Na zakończenie pokolorują kolorowanki.
• Tradycje i zwyczaje wielkanocne
Podczas zajęć przybliżymy obrzędy, zwyczaje i tradycje około wielkanocne. Dzieci dowiedzą się jakie są tradycyjne potrawy, które powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Poznają m.in. pojęcia - kraszanki, pisanki, malowanki, śmingus-dyngus. Ponadto rozwiążą na tablicy interaktywnej zadania, a na zakończenie wykonają ozdobę wielkanocną w postaci zajączka.
• Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się jak wyglądają przygotowania i obchody Świąt Bożego Narodzenia i skąd Święty Mikołaj bierze prezenty. Ponadto rozwiążą zadania na tablicy interaktywnej, a na zakończenie wykonają ozdoby choinkowe.
• Robot Dash z Biblioteki zaprasza w podróż wehikułem czasu (bezpłatne zajęcia w ramach STEM Kindloteki)
Podczas zajęć dzieci będą miały okazję wejść w świat technologii i kodowania m.in. poprzez zabawy z makey-makey i zabawy na macie edukacyjnej przy wykorzystaniu robota Dasha oraz tabletów z aplikacjami do sterowania i programowania robota ("Go" i "Blocky"). Ponadto rozwiążą zadania na tablicy interaktywnej.
• Muzyczne literki
Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak zapisuje się dźwięki, jakie są rodzaje instrumentów, wezmą udział w muzycznych zgadywankach oraz zabawach. Na zakończenie samodzielnie wykonają ekologiczne kastaniety.
Uczniowie szkół podstawowych (klasy 4-8):
• Biblioteka pod prądem, czyli od książki do dźwięku
Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak zostać czytelnikiem Biblioteki, jakie rodzaje zbiorów są zgromadzone w Bibliotece ze szczególnym uwzględnieniem multimediów. Zaprezentowane zostaną najciekawsze zbiory audiowizualne m.in. picture vinyle, pocztówki dźwiękowe, czy audiobooki oraz sprzęty do odtwarzania muzyki od najstarszych do współczesnych.
Podczas zajęć rozbudzimy wyobraźnię dzieci poprzez warsztaty z pismem, obrazem i dźwiękiem.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych:
• Biblioteka okiem cybernetyka, czyli rzecz o bibliotekach cyfrowych, e-bookach i multimediach
Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak zostać czytelnikiem Biblioteki, jakie rodzaje zbiorów są zgromadzone w Bibliotece ze szczególnym uwzględnieniem multimediów. Zaprezentowane zostaną najciekawsze zbiory audiowizualne m.in. picture vinyle, pocztówki dźwiękowe, czy audiobooki oraz sprzęty do odtwarzania muzyki od najstarszych do współczesnych.
Ponadto dowiedzą się jak powstaje książka i e-book. Omówione zostaną formaty zapisu oraz źródła dostępu do bezpłatnych książek elektronicznych.
Lekcje on-line na platformie Microsoft Teams - bezpłatne
• Biblioteka małego czytelnika, czyli ciekawostki moli książkowych - Podczas zajęć dzieci wysłuchają opowiadania pt. „Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek” Jennifer Berne, dowiedzą się jak zostać czytelnikiem Biblioteki, jakie zbiory są gromadzone oraz jak powstaje książka. Na zakończenie zajęć uczniowie zrobią własną zakładkę do książki (szkoły podstawowe klasy 1-3).
• Mały łodzianin, czyli muzyczny i bajkowy spacer po Łodzi - Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się w jaki sposób narodziło się miasto Łódź i skąd się wzięła nazwa miasta oraz jak wygląda flaga i herb Łodzi.
Opowiemy słów kilka o gwarze łódzkiej oraz najsłynniejszych fabrykantach. Następnie dzieci przejdą muzycznym
i bajkowym szlakiem, a na zakończenie zajęć uczniowie zrobią z origami łódkę (szkoły podstawowe klasy 1-3).
Kontakt: kierownik Działu – Katarzyna Roskowska-Świtaj,
tel. 42 663-03-59, e-mail: muzykalia@wbp.lodz.pl
Lekcje biblioteczne w Dziale Informacji Naukowej (budynek A, parter)
Tematyka:
• Wprowadzenie do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (szkoły podstawowe klasy 4-8, szkoły średnie)
• Zapomniani twórcy kultury polskiej w XIX-wiecznych polonicach francuskich w zbiorach WBP.
Zajęcia edukacyjne w formie prezentacji multimedialnej połączonej z pokazem wybranych książek oraz czasopism (szkoły ponadpodstawowe oraz wszyscy zainteresowani). Zagadnienia: Środowisko polskich emigrantów Wielkiej Emigracji ; Ciekawostki z życia emigracji - kalendarz paryski z 1837 r. ; Na paryskim bruku czyli jak powstawał „Pan Tadeusz” ; Działalność wydawnicza Leonarda Chodźki.
Kontakt: tel. 42 663-03-33, e-mail: informacja@wbp.lodz.pl
Lekcje biblioteczne w Dziale Dziecięcym (budynek C, parter)
Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym
• Smok wawelski. Zajęcia literacko-plastyczne z wykorzystaniem teatru Kamishibai.
Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku 4-6 lat.
• Widziane „inaczej”.
Zajęcia literacko-plastyczne w oparciu o książkę Tomasza Małkowskiego „O Kamilu, który patrzy rękami” przybliżające dzieciom specyfikę funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku.
Zajęcia adresowane do dzieci w wieku 5-6 lat.
• Świat emocji Oli i Antka – radość.
Zajęcia literacko-plastyczne wprowadzające dzieci w świat emocji, z wykorzystaniem książek i opowiadań tematycznych oraz pacynek dedykowanych tym zajęciom.
Zajęcia adresowane do dzieci w wieku 6-7 lat.
• Świat emocji Oli i Antka – smutek.
Zajęcia literacko-plastyczne wprowadzające dzieci w świat emocji, z wykorzystaniem książek i opowiadań tematycznych oraz pacynek dedykowanych tym zajęciom.
Zajęcia adresowane do dzieci w wieku 6-7 lat.
• Teatrzyk Młodego Czytelnika „Krasnoludek” przedstawia wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy.
Zajęcia literacko-plastyczne.
• Teatrzyk Młodego Czytelnika „Krasnoludek” przedstawia wiersz „Okulary” Juliana Tuwima.
Zajęcia literacko-plastyczne.
• "W Czarnej Hańczy".
Zajęcia literacko-plastyczne dla grup przedszkolnych przy użyciu teatrzyku Kamishibai, opowiadające historię
o skarbach Czarnej Hańczy i o tym co jest w życiu ważne dla człowieka.
Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
• Nie zgadzam się.
Zajęcia literacko-plastyczne skierowane do grup przedszkolnych i klas 1-3 szkół podstawowych, realizowane w ramach wprowadzania polityki ochrony osób małoletnich, dotyczące asertywności w relacjach z dorosłymi i rówieśnikami.
• Leszy.
Zajęcia literacko-plastyczne skierowane do klas 1-3 wykorzystujące opowieść przedstawianą przy użyciu teatrzyku Kamishibai. Temat obraca się wokół jednej z postaci mitologii słowiańskiej – Leszego – zajmującej się ochroną dzikiej przyrody.
• Mój cień jest różowy.
Zajęcia literacko-plastyczne skierowane do klas 1-3 szkół podstawowych opowiadające o akceptowaniu własnej tożsamości i różnorodności innych.
• Królowa puszczy.
Zajęcia literacko-plastyczne skierowane dla klas 4-6 szkół podstawowych, wykorzystujące opowieść przedstawianą przy użyciu teatrzyku Kamishibai, opowiadające o postaci Simony Kossak, biolożki i profesorki Instytutu Badawczego Leśnictwa, która żyła w niezwykłej symbiozie ze zwierzętami Puszczy Białowieskiej.
• Książka – jak to jest zrobione.
Zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych opowiadające o historii oraz procesie drukowania i oprawiania książki. W części plastycznej uczestnicy wykonują własną książeczkę.
Zajęcia dla uczniów szkół specjalnych
• Teatrzyk Młodego Czytelnika „Krasnoludek” przedstawia bajki, baśnie, opowieści.
Zajęcia dla uczniów szkół specjalnych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, wiek uczestników 7-9 lat. Grupa do 10 osób.
• Sensoraki – historyjki teatrzykowe – dotykam, nazywam, opowiadam warsztaty skierowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, grupa do 10 osób. Podczas cyklu zajęć wykorzystywane będą opracowane przez autorkę warsztatów – teczki tematyczne, dotyczące m.in tematów: miasto, park, ogród botaniczny, ogród zoologiczny, oceanarium lub biblioteka, księgarnia, sklep zabawkowy, sklep muzyczny, sklep z ubraniami. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie ruchomych elementów, rozwijających treść danej teczki. Na zajęciach uczestnicy skorzystają z różnorodnych materiałów plastycznych. Zajęcia kontynuowane w ramach projektu Łódzkie Sensorycznie.
Kontakt: tel. 42 663-03-50, e-mail: dzieciecy@wbp.lodz.pl
Lekcje biblioteczne w Dziale Zbiorów Regionalnych
Lekcje stacjonarne
• Panna Piotrkowska 2.0 (szkoły podstawowe klasy 1-3)
• Podróże z Anną Marią (szkoły podstawowe klasy 1-4)
• Pająk z Pajęczna: warsztaty z wykorzystaniem teatru cieni (szkoły podstawowe klasy 1-3)
• Dawno i nie tak dawno temu: wielokulturowa Łódź i jej mieszkańcy – rozwój miasta, rozwój regionu (szkoły ponadpodstawowe)
Kontakt: kierownik Działu – Joanna Kantyka,
tel. 42 663-03-23, e-mail: region@wbp.lodz.pl
Lekcja biblioteczna w Dziale Udostępniania Zbiorów i Magazynów
Lekcja biblioteczna "O szkodliwości książek garść informacji, których nie dowiesz się w szkole".
Lekcja biblioteczna dla uczniów szkół średnich. Tematyka zajęć koncentruje się będzie wokół ciekawostek dotyczących wpływu książek na psychikę odbiorców, książek, które zmieniły bieg historii, książek, których treść prowadzi do zbrodni.
Celem lekcji bibliotecznej o takiej tematyce jest zwrócenie uwagi uczniów na inny wymiar funkcjonowania książek w kulturze, uświadomienie młodym ludziom, że książka jako przedmiot wszechobecny i pozornie pospolity może mieć znaczący wpływ na ludzi jako jednostki, na kształt kultury i dzieje cywilizacji. Lekcja połączona z promocją zbiorów WBP.
Zajęcia odbywać się będą od kwietnia 2025 r.
Kontakt: kierownik Działu - Ewa Mec, tel. 42 663-03-54, e-mail: udostepnianie@wbp.lodz.pl
Materiały edukacyjne na portalu "Drzwi do kultury" oraz na kanale YouTube
"Świtezianka" A. Mickiewicza oraz krótka opowieść o Autorze i "Balladach i romansach":
https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna/movies,1209/switezianka-a-mickiewicza-oraz-krotka-opowiesc-o-autorze-i-balladach-i-romansach,236827
https://www.youtube.com/watch?v=8eXlERKjfeM&list=UULF0z0wS01XY56isu-fyvvn0g&index=81
Aleksandra Piłsudska jako Pierwsza Dama Niepodległości:
https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna/movies,1209/aleksandra-pilsudska-jako-pierwsza-dama-niepodleglosci,238620
https://www.youtube.com/watch?v=LWM1w0ecBLk&list=UULF0z0wS01XY56isu-fyvvn0g&index=51
Przybliżamy Symbole Narodowe RP:
https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna/movies,1209/przyblizamy-symbole-narodowe-rp,239021
https://www.youtube.com/watch?v=TTIxXfgK8BY&list=UULF0z0wS01XY56isu-fyvvn0g&index=37
Bolesław Wieniawa-Długoszowski – adiutant i przyjaciel Józefa Piłsudskiego:
https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna/movies,1209/boleslaw-wieniawa-dlugoszowski--adiutant-i-przyjaciel-jozefa-pilsudskiego,239227
https://www.youtube.com/watch?v=azMDs76aAFE
Gawęda o legendach. Opowieść o legendach z województwa łódzkiego
W nagraniu prezentujemy legendy o Białej Damie z Uniejowa, Pająku z Pajęczna i Diable Borucie z Łęczycy.
https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna/movies,1209/gaweda-o-legendach-opowiesc-o-legendach-z-wojewodztwa-lodzkiego,239901
https://www.youtube.com/watch?v=-efqmk-NpqI
Opowieść o Julianie Tuwimie w 130. rocznicę urodzin
W materiale uwzględniono ciekawostki biograficzne, akcenty regionalne w biografii poety i teksty piosenek,
których był autorem.
https://www.youtube.com/watch?v=NDeQZK3uhUY&t=10s
https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna/movies,1209/opowiesc-o-julianie-tuwimie-w-130-rocznice-urodzin,239956
Kontakt: Biuro Promocji, tel. 42 663-03-38, e-mail: promocja@wbp.lodz.pl
- 17-02-2025 - 02-03-2025
Kategoria
WiadomościAdres
ul. Gdańska 100/102, 90-508 ŁódźKontakt
http://www.wbp.lodz.pl/tel.: 42 663-03-00
email: kontakt@wbp.lodz.pl