Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Dziedzictwo dwóch kultur

9 października o godz. 17:00 w Muzeum Miasta Łodzi zainaugurowana zostanie jubileuszowa wystawa z okazji 40-lecia instytucji pt.: „Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu”, na której zaprezentowany zostanie fragment historycznej kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej w XIX i XX wieku w Łodzi przez dwa rody fabrykantów: Silbersteinów i Poznańskich. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń dodatkowych.

W najbliższy piątek (9 października o godz. 17:00) w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 zostanie otwarta wystawa jubileuszowa z okazji 40-lecia instytucji pt.: „Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu”, na której zaprezentowany zostanie fragment historycznej kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej w XIX i XX wieku w Łodzi przez dwa rody fabrykantów: Silbersteinów i Poznańskich, sprowadzony specjalnie na tę okazję z Muzeum Polskiego w Rapperswilu (Szwajcaria).

Spośród przedstawicieli tych rodzin szczególne miejsce zajmują: Teresa Silberstein, jej córka Sara Poznańska i Iza de Landsberger. Rodzinne zbiory dzieł sztuki Silbersteinów i Poznańskich  są od wielu lat przedmiotem badań nad kolekcjonerstwem łódzkiej burżuazji wielkoprzemysłowej. Na uwagę zasługuje zaangażowanie fabrykantów w życie artystyczno-kulturalne miasta, mecenat artystyczny, a także stworzona przez nich kolekcja dzieł sztuki. Fundowali oni stypendia, wspierali wyjazdy zdolnych artystów na studia, kupowali obrazy do swoich pałaców. Fragment gromadzonego zbioru został przekazany jako legat przez Izę de Landsberger do Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Z uwagi na fakt, iż łódzkie muzeum od początku swojego funkcjonowania bada historię i gromadzi pamiątki po rodzinie Poznańskich, zaś mecenat artystyczny tego rodu stał się punktem wyjścia do promowania innych łódzkich kolekcji prywatnych, historycznych i współczesnych, traktowanych jako lokalne dziedzictwo kulturowe, zaprezentowanie fragmentu kolekcji rodziny Poznańskich stanie się głównym punktem obchodów tegorocznego jubileuszu instytucji.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 17 cennych pod względem artystycznym i historycznym dzieł sztuki (malarstwo, rzeźba, tkanina, rzemiosło artystyczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku) autorstwa wybitnych polskich artystów, m.in. Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej czy Juliana Fałata, a także związanych z Łodzią autorów żydowskiego pochodzenia: Artura Szyka, Samuela Hirszenberga czy Henryka Glicensteina. Wcześniej prace zostaną poddane konserwacji oraz opracowaniu naukowemu przez zaproszonych do współpracy fachowców z różnych dziedzin.

Przeprowadzone w ramach prac przygotowawczych kwerendy i badania naukowe nad kolekcją staną się ważnym przyczynkiem do promocji łódzkiego dziedzictwa kulturowego i mecenatu artystycznego w Polsce i zagranicą.

Wystawę uzupełni prezentacja fotograficzna przedstawiająca etapy i efekty przeprowadzonych prac konserwatorskich oraz trójjęzyczne wydawnictwo (polsko-angielsko-niemieckie).

Wystawa będzie czynna do 14 lutego 2016.

 

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń dodatkowych, m.in. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bracia Hirszenbergowie – W poszukiwaniu ziemi obiecanej” (25.10.2015), spotkania ze specjalistami w dziedzinie sztuki, oprowadzania kuratorskie (w tym dla osób niepełnosprawnych), zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Więcej informacji o wystawie i harmonogram wydarzeń towarzyszących.

Matylda Cygan
Muzeum Miasta Łodzi