Dziecięcy taniec życia
Niezwykli goście przyjadą do Łodzi już 25 czerwca. Na zaproszenie Teatru Pinokio, młodzi tancerze z Izraela, Laosu, Gruzji i Rumunii spotkają się w trakcie Brave Kids – międzynarodowego programu edukacyjnego. Dzieci przybędą do Polski by wspólnie z młodymi artystami z innych krajów stworzyć spektakl, łączący w sobie kulturę i tradycje z różnych zakątków globu.
Niezwykli goście przyjadą do Łodzi już 25 czerwca. Na zaproszenie Teatru Pinokio, młodzi tancerze z Izraela, Laosu, Gruzji i Rumunii spotkają się w trakcie Brave Kids – międzynarodowego programu edukacyjnego. Dzieci przybędą do Polski by wspólnie z młodymi artystami z innych krajów stworzyć spektakl, łączący w sobie kulturę i tradycje z różnych zakątków globu.
Brave Kids to przygoda artystycznych dzieci z różnych stron świata. Tegoroczna, czwarta już edycja programu odbędzie się tradycyjnie we Wrocławiu, gdzie projekt się narodził, i równocześnie po raz pierwszy w Łodzi, Warszawie i Puszczykowie k. Poznania. W sumie do Polski przybędzie ponad setka dzieci z 14 krajów. Każde z nich wniesie cząstkę siebie i swojej kultury do wspólnego, międzynarodowego przedstawienia, które szerszej publiczności pokazane będzie 12 lipca podczas finału Brave Festival we Wrocławiu.
Łodzianie będą mogli podziwiać młodych artystów już 26 czerwca o godz. 12:00 w budynku Teatru Pinokio, przy ul. Kopernika 16. To tam dzieci z Gruzji, Izraela, Laosu i Rumunii przedstawią swoje indywidualne pokazy. Wśród nich znajdzie się między innymi grupa złożona z tancerzy pochodzenia arabskiego i żydowskiego, która w swoje występy wkomponowuje tradycyjne formy baletowe, rytuały arabskie i elementy tańca współczesnego. Na scenie wystąpi również grupa sześciu dziewcząt z Rumunii, łącząca taniec z unikatową sztuką performatywną, osadzoną w tradycji pogańskich obrządów regionu Oltenia.
Wszyscy młodzi artyści, którzy tego lata przyjeżdżają do Łodzi, wezmą udział w warsztatach artystycznych, podczas których nauczą się od siebie nawzajem przepięknych rodzimych obrzędów, śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Z tych wszystkich elementów stworzony zostanie spektakl, który miejscowa publiczność zobaczy 6 lipca o godz. 19.30 (tuż po premierze spektaklu „Pipi Pończoszanka”, w namiocie teatralnym, który zostanie rozstawiony w Ogrodzie Botanicznym).
– Program Brave Kids to nie tylko doskonała lekcja tolerancji dla ich uczestników – uważają koordynatorzy łódzkiej części Brave Kids. – Nas urzekła mnogość kultur, które na te kilkanaście dni odwiedzają Polskę, by podzielić się z nami swoim światem. To niepowtarzalne doświadczenie, które mamy nadzieję, spodoba się łodzianom – dodają.
W kolejnym etapie projektu wszystkie dzieci spotkają się w dolnośląskich Krośnicach, gdzie przez tydzień, pod okiem liderów artystycznych, przygotowywać będą wspólny dziecięcy spektakl złożony z części spektakli czterech miast. Animatorzy wykorzystają w nim elementy różnych kultur, co ma uczyć młodych artystów tolerancji i szacunku do innych.
– Zbliżanie dzieci do kultury innej niż ta, w której dorastały pomaga im zrozumieć, że granice świata nie kończą się na zastanej przez nich rzeczywistości – uważa Anastazja Korczak, dyrektor i inicjatorka całego projektu. – Brave Kids to od lat dowód na to, że dzielenie się doświadczeniami ubogaca i poszerza horyzonty. Dzięki udziałowi w programie młodzi artyści z różnych zakątków globu uczą się tolerancji i wyzbywają niszczących ograniczeń.
Udział w projekcie to także wspaniała lekcja tolerancji i otwartości, z której czerpią nie tylko dzieci. Założeniem projektu jest angażowanie także społeczności lokalnej miast, w których odbywa się projekt, przez co także dorośli mogą dołączyć się do programu – goszcząc u siebie młode talenty z zagranicy. Aby łodzianie mogli bliżej poznać kulturę gości z Brave Kids w sobotę 29 czerwca od godz. 10.00 do 13.30 na podwórku Teatru Pinokio odbędzie się jarmark, na którym będzie można skosztować specjałów kuchni regionalnej i poprzez zabawę zintegrować odważnymi dzieciakami. Teatr Pinokio 23 czerwca od godz. 10.00 do 14.00 organizuje również zbiórkę słodyczy i przekąsek dla gości z Brave Kids oraz recyklingowych rzeczy (np. butelki, puszki, makulatura), które zostaną wykorzystane do budowy scenografii do spektaklu w ramach projektu Brave Kids
Więcej informacji o projekcie oraz jego uczestnikach można znaleźć na stronie www.bravekids.eu