DEPILACJA OKOLIC SERCA
13 października o godz. 18.00 w ŁDK odbędzie się promocja książki - zbioru satyrycznych felietonów Piotra Groblińskiego, poświęconych tematyce... kosmetologicznej. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prac Pawła Kwiatkowskiego.
Zbiór satyrycznych felietonów Piotra Groblińskiego, poświęconych tematyce... kosmetologicznej. Promocja książki połączona z wystawą prac Pawła Kwiatkowskiego - 13 października.
Niewielu łodzian wie, że w ich mieście ukazuje się od kilkunastu lat najlepsze polskie czasopismo fachowe branży kosmetycznej - Les Nouvelles Esthetiques & spa. Od 6 lat stały felieton pisze w nim Piotr Grobliński (autor publikowanego w Kalejdoskopie cyklu "Kij w mrowisku"). W końcu przyszedł czas na wybranie z kilkudziesięciu już tekstów 31 najlepszych i zaprezentowanie ich szerszej publiczności.
W książce można przeczytać o związkach miejsca zamieszkania ze stosunkiem kobiety do kosmetyków, o miejscu problematyki kosmetycznej w historii literatury, o fascynującej przygodzie miłosnej, która zaczęła się od lakieru do paznokci i o wielu innych zagadnieniach. Wydawcą jest Beauty In Sp. z o.o. Press Sp.k.
Uzupełnieniem (dla innych esencją) publikacji jest kilka nowych wierszy autora, drukowanych na przezroczystych kalkach. Dzięki temu zabiegowi udało się uzyskać efekt palimpsestu - wiersze czytamy, widząc w tle tekst felietonu. Powstają dodatkowe, niezwykle interesujące zderzenia sensów. Na przykład wiersz
UPOJNIA DROBIU
pianie kogucików budzi sny o kobietach
pierwiastek żeński i pierwiastek męski
prawdziwe gwiazdy układu okresowego
mendel ej mendel tabliczki
mnożenia się i dzielenia drobienia
siebie po kawałku dziubania
spod zmrużonych powiek wołanie cip cip
czytamy na tle felietonu o roli kóz w działalności marokańskich spółdzielni produkujących olej arganowy. Pouczające, ciekawe, dowcipnie napisane. Pomysł na zestawienie zupełnie odległych literackich porządków jest ryzykowny, ale bywa inspirujący. Na pewno to pierwsze tak odważne wejście literatury w świat profesjonalnej pielęgnacji.
Ilustracje do książki wykonał Paweł Kwiatkowski, asystent prof. Sławomira Ćwieka z Pracowni Technik Łączonych Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Wykonał je oczywiście techniką łączoną: nieco komiksowe rysunki połączył z fragmentami tekstu. Akcenty wyrazistej czerwieni posłużyły do zbudowania tła lub zaznaczenia jakiegoś istotnego elementu.