Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =

Czego nauczyłem się z Auschwitz? – wykład w Centrum Dialogu

Bogdan Białek

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza do swojej siedziby w najbliższą niedzielę, 26 stycznia o 16:00, na wykład Bogdana Białka pt. „Czego nauczyłem się z Auschwitz?”. Wydarzenie odbędzie się z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz.
W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, który został ustanowiony 20 lat temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Centrum Dialogu zaprasza na wykład dziennikarza, aktywisty, poety, nauczyciela medytacji pt. „Czego nauczyłem się z Auschwitz?”. Niedzielny gość Centrum, Bogdan Białek, opowie o swoim niecodziennym spojrzeniu na to Miejsce Pamięci, które w większości istot ludzkich budzi grozę.

Dla mnie jest to miejsce święte. Jest miejscem przemiany duchowej – mówi Białek. – Droga w Auschwitz-Birkenau, którą pokonywałem dziesiątki razy, jest drogą potwierdzenia swojego istnienia jako osoby ludzkiej, czyli współczującej, a jednocześnie ufnej w człowieczeństwo innych ludzi, mającej wiarę w możliwy lepszy świat i nadzieję na przemianę trucizny w lekarstwo – dodaje poeta i dziennikarz.

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W obozie macierzystym Auschwitz I, w Auschwitz II (Birkenau) i w Auschwitz III (Monowitz) wyzwolenia doczekało zaledwie 7 tys. więźniów. Byli to głównie Żydzi, poza tym Polacy, Białorusini i Rosjanie – ci, którzy nie byli w stanie iść w marszach śmierci na zachód. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Bogdan Białek, urodzony w 1955 w Białymstoku, mieszka w Kielcach. Psycholog, psychoterapeuta, dziennikarz, redaktor, nauczyciel akademicki, aktywista, poeta. Założyciel i redaktor naczelny kieleckiego, pierwszego w kraju, dodatku regionalnego Gazety Wyborczej, założyciel i redaktor naczelny magazynu „Charaktery” i kilku innych pism psychologicznych. Nauczyciel medytacji, dyrektor Ośrodka Medytacji i Dialogu Międzyreligijnego „Melete”. Współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, przez dwie kadencje współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. O działalności na polu dialogu polsko- i chrześcijańsko- żydowskiego powstał pełnometrażowy, wielokrotnie nagradzany film produkcji polsko amerykańskiej „Bogdan’s Journey”, polski tytuł „Przy Planty 7/9”. Członek PEN Club Polska, Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, ICOM Polska. Wydane książki: „Prowincje", „Cienie i Ślady", „Kilka rzeczy o Doktorze, które trzeba o nim wiedzieć" (o doktorze Marku Edelmanie); „Kilka pytań bez odpowiedzi"; „Płaczę z tymi, którzy nie płaczą"; „Ostatni Hiob" (tom poetycki); „Nie mam" (tom poetycki).
  • 26-01-2025 godz 16:00

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź

Kontakt

www.centrumdialogu.com
tel.: (+48 42) 636 38 21
email: biuro@centrumdialogu.com