Czas na Armatkę!
Magazyn “Kalejdoskop” ogłasza kolejną edycję plebiscytu na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze. Naszą Armatkę Kultury ładujemy już po raz czwarty. Chcemy wyróżnić przedstawienia, koncerty, festiwale, książki i filmy, o których w minionym roku mówiło się za mało. Wyłoniony w głosowaniu czytelników laureat otrzyma statuetkę autorstwa Zofii Władyki-Łuczak. Głosowanie do 15 lutego!
Czas na Armatkę!
Magazyn “Kalejdoskop” ogłasza kolejną edycję plebiscytu na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze. Naszą Armatkę Kultury ładujemy już po raz czwarty. Chcemy wyróżnić przedstawienia, koncerty, festiwale, książki i filmy, o których w minionym roku mówiło się za mało. Wyłoniony w głosowaniu czytelników laureat otrzyma statuetkę autorstwa Zofii Władyki-Łuczak.
Kapitułę nagrody Armatka Kultury tworzyli: Aleksandra Talaga-Nowacka, Justyna Muszyńska-Szkodzik i Bogdan Sobieszek („Kalejdoskop”), Piotr Grobliński (pomysłodawca), Łukasz Kaczyński (do końca 2016 roku „Dziennik Łódzki”), Marcin Tercjak (Radio Łódź).
Nominowani do nagrody (kolejność przypadkowa):
1. Wystawa „Utopia – Dystopia – Atopia. 70 lat sztuki w ASP w Łodzi (koncept z Mody)” w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych
Pod dziwacznym tytułem kryła się najlepsza ekspozycja, jaką ASP zorganizowała w ciągu wielu lat. Przygotowali ją: Kazimierz Piotrowski, Monika Krygier i Wojciech Leder. Udało się sprowadzić do uczelni dzieła najwybitniejszych artystów z nią związanych i pokazać, że mają w tych murach godnych następców.
2. Wystawa „Rzeczy” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi
Pomysł wyszedł z Akademii Sztuk Pięknych, ale zasługą szacownego muzeum jest to, że do swoich wnętrz wpuścił artystów i pozwolił im poprzestawiać obiekty w gablotach! Idea była taka: łódzcy twórcy chowają pośród eksponatów swoje prace, a widzowie zaopatrzeni w mapki ich szukają. Przednia zabawa!
3. Wystawa „Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994” w Muzeum Sztuki w Łodzi
Z podziemnych „notatek” ułożono cały poemat dotyczący kultury alternatywnej powstającej w naszym miejscu świata w tym konkretnym czasie. Niektóre prezentowane działania artystyczne pojedynczo robiły wrażenie nieco zwariowanych, ale w sumie układały się w spójny, całkiem poważny obraz.
4. Studencki Oscar dla filmu Klary Kochańskiej „Lokatorki”
Film nominujemy za rzadko spotykaną czujność autorki w podejściu do skomplikowanych psychologicznie życiowych sytuacji – zaaranżowana w tym obrazie etyczna rozkminka daje do myślenia.
5. Płyta Joanny Szumacher i Pawła Cieślaka „Kopyta zła”
Nie całkiem poważny album z pogranicza musicalu i słuchowiska utrzymanego w formie pastiszu – w warstwie tekstowej (inspiracje twórczością Edgara Allana Poe) i muzycznej (muzyka eksperymentalna i stylistyczne zróżnicowanie).
6. Festiwal Tansman 2016
Występ Kronos Quartet, koncert przypominający muzykę i osobę Pawła Kleckiego, książka-analiza dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, wreszcie odnalezienie i zrekonstruowanie opery „Złote runo” Aleksandra Tansmana i jej prapremiera w Teatrze Wielkim w Łodzi – imponujący program festiwalu organizowanego przez niezależne Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana.
7. „Nautilus” – książka poetycka Macieja Roberta
Najnowszy tom Macieja Roberta wydany przez WBPiCAK to książka skomponowana z niezwykłą precyzją, a jednocześnie pozwalająca odetchnąć pełną piersią wędrowca krążącego po przedmieściach. Opisywana rzeczywistość to jednocześnie miasto realne i osadzona w labiryntach prywatnej mitologii poetycka wizja.
8. Książka Jerzego Jarniewicza „All You Need is Love. Sceny z życia popkultury”
Książka (wydana przez Znak) tyleż o kontrkulturze, co o dziedziczeniu pewnej krytycznej postawy wobec świata, pisana z pozycji „późnego wnuka”, książka o przygodach ludzkiego umysłu, książka-arka, która postawę niezgody na rzeczywistość przechowuje, próbując opisać zjawisko kontestacji z pozycji poety i badacza kultury.
9. Spektakl „Ananke” Mieczysława Hertza w reżyserii Jacka Orłowskiego – przygotowany przez Instytut Teatralny im. M. Hertza
Premiera sztuki z 1904 roku w nieczynnej sali teatralnej Hotelu Grand zainaugurowała działalność Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza w Łodzi. Pełnoprawna realizacja sceniczna o wysokich walorach artystycznych, rzecz między spektaklem a czytaniem performatywnym – intrygująca w formie, nawiązująca na wielu poziomach do historii miasta.
10. Festiwal Retroperspektywy
Festiwal i organizujący go Teatr Chorea doceniamy za wydeptywanie nowych ścieżek dla słowa – ruchu – muzyki w teatrze oraz niezapomniane spektakle, koncerty i spotkania z artystami z całego świata.
11. Premiera „Złego miasta” teatru Biuro Podróży podczas Łódzkich Spotkań Teatralnych w Łódzkim Domu Kultury
Teatr offowy w najlepszym wydaniu. Wyraziste, plastyczne obrazy podporządkowane idei spektaklu. Pełna paradoksów opowieść o Łodzi sprzed stu lat prowokująca do uniwersalnej refleksji. To przedstawienie przypomniało Łódzkie Spotkania Teatralne z najlepszych lat.
12. Premiera spektaklu „Matek Rozstawacz” w Teatrze Arlekin w Łodzi
Bardzo inteligentny teatr dla dzieci i dorosłych. Pozbawiona fałszywego optymizmu, ale niepozbawiona humoru opowieść o konsekwencjach błędów wychowawczych i samotności dzieci. Do tego wspaniała muzyka zespołu Karaluchy.
Głosować można (każda osoba tylko raz) do 15 lutego:
- poprzez dodanie komentarza pod artykułem o Armatce w serwisie e-kalejdoskop.pl
- e-mailem na adres: konkurs@ldk.lodz.pl
- przez wrzucenie wypełnionego kuponu konkursowego do urny ustawionej w Łódzkim Domu Kultury (kupony znajdują się w lutowym "Kalejdoskopie")
Prosimy o krótkie uzasadnienie swojego głosu – za najciekawsze komentarze przewidzieliśmy nagrody.
Redakcja Magazynu "Kalejdoskop"