Czar Jesieni w Głownie
VII Artystyczne Spotkania Seniorów „Czar Jesieni” pod patronatem Burmistrza Głowna należały bez wątpienia do Zespołu Śpiewaczego „Bukowianki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Brójcach, który utworami „Będziesz mój” oraz „Heniek” wyśpiewał pierwszą nagrodę tegorocznego przeglądu.
VII Artystyczne Spotkania Seniorów „Czar Jesieni” pod patronatem Burmistrza Głowna należały bez wątpienia do Zespołu Śpiewaczego „Bukowianki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Brójcach, który utworami „Będziesz mój” oraz „Heniek” wyśpiewał pierwszą nagrodę tegorocznego przeglądu.
Jurorzy: Aleksandra Guni - muzyk, dyrektor Szkoły Muzycznej w Głownie oraz Marian Lichtman i Jacek Malanowski - członkowie zespołu Trubadurzy, przyznali również równorzędne miejsca drugie. Wyspiewały je zespoły: ”Brzezinianki” z Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Brzezinach, Kabaret „Bi-Ba-Bo” z Łodzi, Chór „Złocisty Promień” z Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Radomsku, ”Kwiaty Polne” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kwiatkowicach oraz „Wrzos” z Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Szadku.
Trzy równorzedne miejsca trzecie zajęły zespoły: „Jarzębinki” z Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, „Stefanów” z Gminnego Ośrodka Kultury w Brójcach oraz zespół „Czeremcha” z MOK Głowno.
Jurorzy przyznali również dwa wyróżnienia specjalne dla zespołów „Pod brzozami” z Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz „Gałkowianie” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Koluszkach. Wyróżnienia zwykłe otrzymały zespoły: „Daszynianki” z Daszyny, ”Leśnianki” z Brójec, „Jawor” i Biała Róża” z Dalikowa, ”Złota Jesień” z Pabianic oraz rodzimy chór „Słoneczny krąg” Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Zespoły wykonywały dwa utwory - jeden dowolny i drugi z repertuaru Anny Jantar, Zbigniewa Wodeckiego lub zespołu Skaldowie. Najwięcej było piosenek śpiewanych przez Annę Jantar.
Wśród solistów dwa pierwsze miejsca wyspiewali: Bernardetta Micota z Pabianic z utworem „Gdzie ten świat młodych lat” oraz Bogdan Stankiewicz z Rawy Mazowieckiej za przyśpiewki ludowe, drugie miejsca - Danuta Guzek z Białynina i Agnieszka Jaszczyk z Brójec, zaś trzecie nagrody - Czesława Dziedzic z Brzezin oraz Krystyna Duliba z Pabianic. Jury nagrodziło również wyróżnieniami specjalnymi Annę Solarek z Głowna za „Dom który mam” /Słoneczny krąg/ oraz Andrzeja Majznera z Wodzierad, zwykłe wyróżnienie otrzymała Krystyna Szreter z Głowna /Czeremcha/ za „Milion róż”.
Najlepszym wśród duetów okazał się duet z Łowicza Maria Nierobisz i Krystyna Czubek z piosenką „Przystań pod gwiazdami”. Drugie miejsce otrzymał duet Zofia Pierzgalska i Tadeusz Karcz z Koluszek, a trzecie Maria Rosół i Ryszard Łukawski ze Zdun.
Gawęda Tadeusza Karcza z Koluszek „Sołtys na klatce schodowej” zajęła pierwsze miejsce , drugie jury przyznało Zofii Sujka z Rawy Mazowieckiej, a trzecie Karolowi Gabara z Głowna /Czeremcha/.
Artystycznym Spotkaniom Seniorów „Czar Jesieni” od kilku lat towarzyszy konkurs literacki na wiersz” O Głownie piórem seniora”. W tym roku na konkurs wpłynęło 13 wierszy z różnych stron Polski m.lin. z Wieliczki, Nowej Huty, Świętochłowic, Zdun, Łowicza, Pabianic oraz Głowna.
Wiersze ocenione zostały przez jury w składzie: Renata Wiśniewska-Wika oraz Ewa Materek.
I miejsce przynzano Annie Piliszewskiej za hymn o Głownie ”Dziwne deszczowe noce” , drugie miejsce Jadwidze Marii Pawłowskiej za „Czar jesieni życia” ze Zdun oraz głownianinowi Tadeuszowi Kłosowi za „Sentymentalne wspomnienia”. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia, które otrzymały Czesława Dziedzic z Brzezin oraz Krystyna Kopeć z Łowicza.
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy i podziękowania, a zespoły najlepsze - nagrody rzeczowe. Zwycięzcy kategorii solo, duet oraz gawęd otrzymali nagrody, dyplomy oraz puchary. Imprezę naszą odwiedziła ekipa TVP 3.
Na zakończenie imprezy jurorzy Marian Lichtman i Jacek Malanowski zaśpiewali dwa największe przeboje Trubadurów: Znamy się tylko z widzenia oraz Kasia. Do wspólnego śpiewania włączyli się niemal wszyscy uczestnicy przeglądu.
VII Artystyczne Spotkania Seniorów odbywały się w tym roku w ramach 22 Europejskich Dni Dziedzictwa. Głowno jest jedną z 20 miejscowości w całym województwie łódzkim, które włączyły się w EDD.