CHODZENIE Z MISIEM W BOBROWNIKACH
10 lutego, w ostatnią niedzielę karnawału, zapraszamy do Bobrownik na chodzenie z misiem - tradycję, którą kontynuuje filia Gminnego Ośrodka Kultury w Nieborowie.
Dorota Skolimowska, prowadząca ośrodek kultury w Bobrownikach mówi o chodzeniu z misiem:
Przed wojną z misiem chodzili strażacy, później przez długi okres czasu tradycja zaginęła, powróciła do niej w roku 1974 kierowniczka byłego Klubu Rolnika – Aniela Pawłowska.
Po podjęciu pracy w ośrodku kultury w Bobrownikach, postanowiłam kontynuować tą piękną tradycję.
W Bobrownikach z misiem chodzimy zawsze w ostatnią niedzielę karnawału, w tym roku wypada to na 10 lutego.
Miś jest główną postacią korowodu, ubrany jest w powrósła z siana. Ważnymi postaciami są turoń, śmierć, cyganie i cyganki, które wróżą gospodarzom dobrych plonów, płodności w domu i w zagrodzie, zamążpójścia córek i ożenku kawalerów, w zamian dostają drobne datki. W orszaku nie brakuje diabłów, aniołów, dziada, strażaków a wszystkim przygrywa ludowa kapela, żeby było głośno, wesoło i kolorowo.
Trasa przemarszu jest niezmienna od wielu lat. Z ośrodka kultury w Bobrownikach wyjeżdżamu około godziny 12 i udajemy się na tzw. Trakt, z którego przechodzimy na osiedle; obok młyna czeka na nas transport i jedziemy do Dzierzgowa. Przemierzamy część Dzierzgowa oraz Bobrowniki (w kierunku Arkadii); około godz. 17 spotykamy się w ośrodku kultury.
Zapraszamy wszystkich , którzy chcą obejrzeć naszą tradycję.
Tegoroczny miś będzie miał nową maskę, autorstwa Michała Zaskórskiego z Teatru Animagia.
Teatr Animagia