Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

Aleksander Tansman - warsztat kompozytora

15 listopada o godz. 18.00 w Sali Jadalnej Muzeum Miasta Łodzi nastąpi inauguracja wystawy Aleksander Tansman - warsztat kompozytora. Wernisaż uświetni recital Jozsefa Baloga (Węgry) w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2014 (godz. 19:00, Sala Lustrzana).

Aleksander Tansman - warsztat kompozytora

Wystawa stała

Miejsce: Panteon Wielkich Łodzian
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wernisaż:

15 listopada (sobota), godz. 18:00 (Sala Jadalna). Wernisaż uświetni recital Jozsefa Baloga (Węgry) w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2014 o godz. 19:00 (Sala Lustrzana).

Kurator: Magdalena Krajewska-Sochala

Wystawa Aleksander Tansman - warsztat kompozytora (dostępna w językach: polskim i angielskim) została przygotowana w 2014 roku przez Muzeum Miasta Łodzi. Wpisuje się ona w cykl stałych wystaw zatytułowanych Panteon Wielkich Łodzian, ukazujących sylwetki znakomitych artystów związanych z Łodzią: Jana Karskiego, Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Karla Dedeciusa, Artura Rubinsteina oraz Aleksandra Tansmana. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Inauguracja wystawy nastąpi 15 listopada 2014 r.

Swoje miejsce w Muzeum Miasta Łodzi Aleksander Tansman znalazł już w 1996 roku, jednak z uwagi na zmieniające się wymogi nowoczesnego muzealnictwa wystawa wymagała modernizacji. Prowadzona na ekspozycji narracja odwołuje się do pięciolinii i symbolizuje pięć kategorii. Czas - który niczym metrum w muzyce porządkuje wszystkie wydarzenia. Polak – bo Tansman zawsze czuł się Polakiem i stąd wypływały główne cechy jego twórczości. Obywatel świata – bo odwiedził wiele krajów i wszędzie czuł się dobrze, a żadne miejsce nie wydawało mu się nieodpowiednie. Artysta – bo muzyka była główną treścią jego życia. Człowiek – bo muzyka to przede wszystkim ludzkie emocje. Ekspozycja ukazuje i dowartościowuje dziedzictwo muzyczne pozostawione Polsce przez Aleksandra Tansmana – przywołuje postać kompozytora, historię jego życia i twórczości.

Dodatkową wartością wystawy są multimedialne aplikacje angażujące zwiedzających oraz zapoznające ich ze zjawiskami akustycznymi i różnymi sposobami zapisu muzyki. Do dyspozycji gości będą jedyne w Polsce: interaktywne stanowisko dyrygenckie, na którym będzie można poznać tajniki dyrygentury oraz interaktywne studio montażowe, ukazujące z bliska pracę reżysera dźwięku. Co ważne, we wszystkich aplikacjach wykorzystana została koncepcja warstw, czyli możliwość dostosowania na bieżąco przez użytkownika prezentowanych treści do własnego poziomu zainteresowania i kompetencji odbiorczych.

Goście zwiedzający wystawę mogą obejrzeć niezwykle ciekawe pamiątki po kompozytorze, które zostały przekazane do Muzeum Miasta Łodzi przez córki Aleksandra Tansmana, Marianne i Mireille oraz jego biografa, Janusza Cegiełłę. Wśród nich znajdują się liczne zdjęcia artysty, partytury, a także przedmioty towarzyszące mu w życiu zawodowym (np. pulpit kompozytorski - prezent od Igora Strawińskiego), codziennym (np. własnoręcznie wykonana przez córki Tansmana talia kart) oraz w trakcie podróży (np. aparat fotograficzny czy paszport).

Wystawie towarzyszy program edukacyjny pt.: „Cisza! Tansman komponuje” przygotowany przy udziale studentów i praktyków z Akademii Muzycznej w Łodzi mający na celu zapoznanie najmłodszych z elementami dzieła muzycznego, takimi jak: tempo, dynamika, agogika, artykulacja itp.

Tekst: Magdalena Krajewska - Sochala, kurator wystawy

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Łodzi - Hanna Zdanowska.

Partnerzy: Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana, Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów, Politechnika Łódzka, Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, Radio Łódź, Tvp Kultura, Tvp Łódź, Kalejdoskop, Presto, Słowo Żydowskie, Tygiel Kultury, e-kalejdoskop.pl, kulturaonline.pl.