Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

119 urodziny Juliana Tuwima w MMŁ

14 września Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na 119 urodziny Juliana Tuwima! W czasie uroczystości będzie można m.in.: odwiedzić gabinet poety i wystawę „Łódź Juliana Tuwima”, zobaczyć  unikalne archiwalne zdjęcia dotyczące spędzania czasu wolnego w dawnej Łodzi, obejrzeć ekspozycję obiektów związanych z kulturą jedzenia w czasach fabrykantów, a także przekonać się, jak smakowały potrawy serwowane na tradycyjnych łódzkich piknikach.

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Czas: sobota, 14 września 2013 w godzinach 12-17.

Julian Tuwim w swoim poemacie „Kwiaty Polskie” opowiadał o tym, jak wyglądało życie Łodzi w czasach jego młodości.  Wśród opisów ulic, domów , ludzi i ich zwyczajów znalazł się też opis prawdziwie łódzkiego pikniku. Poeta  z sentymentem wymienia rzeczy do jedzenia, które w jednym z łódzkich parków na białych, tkanych przez szpinerów obrusach układają córki majstrów, a my na podstawie jego opisu postaraliśmy się odtworzyć menu i atmosferę tych spotkań.

Serdecznie Państwa zapraszamy na nasze kolejne wydarzenie: urodziny Juliana Tuwima. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów, którego  wiersze już od dwudziestolecia międzywojennego wciąż towarzyszą kolejnym pokoleniom starszych i młodszych czytelników,  urodził się przy ul. Kilińskiego 63 w 1894 roku właśnie w Łodzi.

Wszystkich, którzy zechcą z nami świętować 119. urodziny poety zapraszamy na piknik, który przygotowaliśmy według wskazówek zamieszczonych we fragmencie jego najbardziej łódzkiego poematu „Kwiaty polskie”.

W czasie pikniku będzie można:

- zobaczyć  unikalne archiwalne zdjęcia ze zbiorów MMŁ dotyczące spędzania czasu wolnego w dawnej Łodzi

- obejrzeć ekspozycję obiektów związanych z kulturą jedzenia w czasach fabrykantów

- przekonać się, jak smakowały potrawy serwowane na tradycyjnych łódzkich piknikach - nie tylko takie jak „bułki, serdelki, ogórki” ale i rachatłukum, hopjesy czy tradycyjne „bajgiełki” (pokaz ich przygotowania o godz. 12.30)

- napić się kwasu chlebowego albo wody sodowej z zabytkowego saturatora

- wziąć udział w warsztatach plastycznych lub w grach literackich

- odwiedzić gabinet poety i wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie „Łódź Juliana Tuwima” (godz. 15).

- w tymczasowej czytelni poczytać książki Juliana Tuwima i te dotyczące jego twórczości, a na pamiątkę zrobić sobie przypinkę z Tuwimem

- albo po prostu wspólnie spędzić czas przy najpiękniejszych piosenkach do słów Tuwima.

 

Serdecznie zapraszamy!

Magdalena Krajewska-Sochala
Muzeum Miasta Łodzi