Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

Nagrody im. Oskara Kolberga wręczone

fot. Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba

Tegoroczna uroczysta Gala wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odbyła się 1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród laureatów 46 edycji Nagrody, znalazła się także reprezentantka naszego województwa, Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy, reżyserka i aktorka widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest najstarszym i najważniejszym w Polsce wyróżnieniem przyznawanym za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Wanda Majtyka jest jedną z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych postaci w kulturze tradycyjnej Ziemi Wieluńskiej w woj. łódzkim. Ma duże zasługi w zakresie śpiewu solowego oraz w dziedzinie teatru wiejskiego i sztuki ludowej. Swoje pieśni, gwarę i wiedzę o dawnej wsi przekazuje dzieciom i młodzieży.

Wanda Majtyka ma znaczący dorobek jako śpiewaczka ludowa. W kategorii solistów-śpiewaków zdobyła „Basztę” – Nagrodę Główną na 46. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2012 r. i wiele innych nagród.

Jest autorką scenariuszy widowisk teatralnych. Przez wiele lat była instruktorką Zespołu Obrzędowego z Ożarowa oraz Dziecięcego Zespołu Obrzędowego w Ożarowie. W 2007 r. otrzymała w Tarnogrodzie Dyplom Honorowy za zasługi dla kultury teatralnej. Zespół z Ożarowa kilkanaście razy uczestniczył w finale Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Wanda Majtyka przekazuje swoje pieśni młodemu pokoleniu. Dziecięcy zespół z Ożarowa pod jej kierunkiem został kilkakrotnie nagrodzony na Festiwalu w Kazimierzu i w Baranowie Sandomierskim.

Ponadto, wykonuje tradycyjne ozdoby papierowe i przedmioty obrzędowe. Wiele razy uczestniczyła w warsztatach i konkursach sztuki ludowej, m.in. w Rudnikach, otrzymując nagrody za swoje rękodzieła. Od ponad 50 lat wykonuje ozdoby i przedmioty obrzędowe na konkursy i wystawy organizowane przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Pozostali Laureaci 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego:
  • Henryk Marszał – skrzypek i trębacz, wieloletni prymista i kierownik kapeli „Przewrotniacy”, przekazuje tradycje muzyczne młodym wykonawcom (Przewrotne, pogranicze Lasowiaków i Rzeszowiaków, woj. Podkarpackie)
  • Stanisława Mąka – uprawia malarstwo i rzeźbę w drewnie, wykonuje plastykę obrzędową i tradycyjne formy ludowego zdobnictwa regionu chełmskiego (Rożdżałów, Chełmskie, woj. Lubelskie)
  • Genowefa Pabich – wycinankarka z Puszczy Zielonej, wykonuje też tkaniny, palmy, bukiety z papieru, kierce, przekazuje umiejętności młodemu pokoleniu (Krobia, Kurpie, woj. Mazowieckie)
  • Bernarda Rość – tkaczka z Podlasia, wykonuje tkaniny dekoracyjne techniką dwuosnowową, o tradycyjnym wzornictwie tematycznym, prowadzi warsztaty w pracowni tkackiej Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia (Szaciłówka, Białostocczyzna, woj. Podlaskie)
w kategorii II dla Mistrza tradycji:
  • Maria Grzegorek– mistrzyni tradycji, bibułkarka, gawędziarka i poetka, przekazuje rodzinne tradycje wytwarzania kwiatów, wieńców, ozdób choinkowych z bibułki i papieru, od 30 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli (Juszczyna, Żywieckie, woj. Śląskie)
w kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe:
  • Andrzej Dziedzina Wiwer – autor utworów literackich gwarą szczawnicką, poezji i prozy, góralskich gawęd i legend, artykułów popularyzujących etnografię górali pienińskich (Szczawnica, Pieniny, woj. Małopolskie)
w kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów:
  • Maria Brylak-Załuska – badaczka kultury ludowej Karpat, etnograf, folklorystka, autorka publikacji, ekspozycji muzealnych, koncepcji wystawienniczych w muzeach skansenowskich Polski południowej, wykładowczyni seminariów folklorystycznych. Konsultuje i animuje społeczny ruch regionalny w Małopolsce (Nowy Sącz, woj. Małopolskie)
  • Jolanta Danak-Gajda – etnograf, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów popularyzująca muzykę ludową, artystów, zespoły regionalne na antenie lokalnej i ogólnopolskiej, autorka artykułów i wydawnictw płytowych z muzyką ludową, jurorka konkursów i festiwali folklorystycznych (Łańcut, woj. Podkarpackie)
w kategorii V dla kapel ludowych:
  • Orkiestra Dęta ze Zdziłowic (Zdziłowice Drugie, Roztocze, woj. Lubelskie)               
w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych:
  • Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki” (Blinów, Roztocze Zachodnie, woj. Lubelskie)        
  • Zespół „Gościszowianie” (Gościszów, woj. Dolnośląskie)    
w kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej:
  • Fundacja „Dziedzictwo Nasze” (Węgorzewo, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie)
Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 1 lipca 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs oraz gala realizowana jest przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej poświęconej Nagrodzie Kolberga.

Kategoria

Wiadomości