Dziedzictwo Krajobrazu

Dziedzictwo Krajobrazu

W dniach 9-10 i 16-17 września 2017 r. w województwie łódzkim, podobnie jak w innych zakątkach Polski i krajach Unii Europejskiej, świętować będziemy Europejskie Dni Dziedzictwa, których tradycja sięga lat 90-tych.

Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie 25. edycji EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Dzięki tak sformułowanemu tematowi będziemy mogli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków.

Podczas tegorocznej edycji skupimy się na tym, jaki jest krajobraz naszego dziedzictwa: piękno dużych miast, malowniczość wsi oraz wszystko to, co zawiera w sobie to pojęcie. Poprzez zabawę i edukację będziemy mogli pokazać jak się zmieniał, jak powstawały i kształtowały się miasta. 

Będzie to także okazja do zwrócenia uwagi mieszkańców małych miast i dużych aglomeracji na potrzebę uporządkowania przestrzeni, zachowanie ładu, aby móc przekazać kolejnym pokoleniom krajobraz zapisany treściami świadczącymi o wielowiekowej historii i szacunku dla człowieka oraz środowiska, budzącymi silne poczucie identyfikacji i dumy.

Ważnym zagadnieniem zatem będzie także ochrona krajobrazu i to, jak piękna przestrzeń może wpłynąć na nas samych, jak może uczyć nas wrażliwości i empatii. Porozmawiamy o tym, jak wiele dziedzin nauki – od geografii przez historię, sztukę i fotografię po ekonomię i prawo – zajmuje się dziś krajobrazem, czego dowodzi sukces uchwalonej w 2015 r. „ustawy krajobrazowej”.

Aby planowane wydarzenie włączyć w tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa wystarczy wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy (FORMULARZ) i przesłać zdjęcie ilustrujące planowane wydarzenie wraz z oświadczeniem (OŚWIADCZENIE) na adresy mailowe: a.bialkowski@ldk.lodz.pl, w.cascarino@ldk.lodz.pl, katarzyna.dudkiewicz@maie.lodz.pl do dnia 15 maja 2017 r.

Warunkiem włączenia się w obchody EDD jest zapewnienie bezpłatnego wstępu na organizowane wydarzenia.

Informacje podane w formularzu będą podstawą do późniejszej bezpłatnej publikacji zapowiedzi wydarzeń na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa (http://edd.nid.pl/) i na portalu RegionKultury.pl, a także, w drukowanym informatorze o wydarzeniach organizowanych w ramach EDD 2017 w regionie łódzkim.

W ramach włączenia się w obchody EDD 2017 organizatorzy wydarzeń otrzymają bezpłatne materiały promocyjne: plakaty, ulotki i informatory.


Zachęcamy do poszukiwania twórczych interpretacji tematu przewodniego tegorocznej edycji!

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt:

Koordynacja EDD w województwie łódzkim:

Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź
a.bialkowski@ldk.lodz.pl, tel. 797 326 176
w.cascarino@ldk.lodz.pl, tel. 797 326 179

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Pl. Wolności 14
91-415 Łódź
katarzyna.dudkiewicz@maie.lodz.pl tel. 42/632 84 40, wew. 66

 

 

Kalendarium

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Łodzią do kultury

MUZEA

REGIONALNA SIEĆ KIN CYFROWYCH

Współpraca

Zaproszenia

Program Region Kultury