Wspieranie działań kulturalnych w regionie

20 lutego przedstawiciele lokalnych instytucji kultury, organizacji pozarządowych, środowisk seniorskich i władz samorządowych spotkali się w Wieluńskim Domu Kultury i Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie.
więcej

Pożegnanie Jacka Lewandowskiego

 Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 lutego br. zmarł Jacek Lewandowski - wybitny choreograf oraz wielki miłośnik i znawca polskiego folkloru.
więcej

Umrzeć z tęsknoty

„Umrzeć z tęsknoty czyli najpiękniejsze piosenki żydowskie” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi to muzyczno-teatralne widowisko, które odbędzie się 27 marca o godz. 19.00 w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru. Dawny świat kultury żydowskiej zaklęty w piosenkach w wykonaniu młodych i utalentowanych aktorów.
więcej

Ferie z grami planszowymi i X-box

W ferie nie ma nudy! W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zostały zorganizowane ferie z grami planszowymi i X-boxem. Uczestnicy mogli wspólnie spędzić czas grając w popularne gry.
więcej

Czesław Kocemba – harmonista łowicki

Początkowo grał na „pierzawkach” (podczas darcia pierza), a potem już na „pograjkach” i weselach. Pierwszy raz zagrał na weselu mając 12 lat. Grał wówczas na harmonii trzyrzędowej 24-basowej. Wkrótce ojciec sprzedał krowę i kupił synowi harmonię 120-basową. Przez wiele lat grał w kapeli ze skrzypkiem, Stanisławem Wierciochem i bębnistą, Stanisławem Domańskim. 6 lutego 2018 r. zmarł Czesław Kocemba – wybitny harmonista łowicki.
więcej
14 LUTEGO 2018

Randka w ciemno z książką

Wypożyczyć książkę nie znając tytułu czy autora? Nawet okładki? Dokonać wyboru tylko na podstawie wielkości lub ciężaru? TAK! 14 lutego, z okazji Walentynek, w Bibliotece w Łęczycy! Przyjdź, wypożycz w ciemno, a wybraną lekturę rozpakuj dopiero w domu i daj się zaskoczyć!
więcej

Jan Ogonowski - skrzypek ludowy z Kielecczyzny

Wzrastał w muzykalnej rodzinie: jego ojciec – Florian grał na skrzypcach i harmonii, a dziadek – Franciszek na własnoręcznie wykonanych skrzypcach. Naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 6 lat. Dobry słuch, pamięć, chęci i dostępność skrzypiec sprawiły, że w krótkim czasie wykształcił znakomitą technikę gry i opanował regionalny repertuar. Mowa o Janie Ogonowskim, który przez lata swoją kielecką nutą urozmaicał krajobraz muzyczny województwa łódzkiego.
więcej

Ogłoszenie o dialogu technicznym

Łódzki Dom Kultury informuje, że w związku z realizacją projektu pn. „Utworzenie Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego poprzez remont Łódzkiego Domu Kultury wraz z otoczeniem, w celu zwiększenia udziału w kulturze mieszkańców województwa łódzkiego i kształtowania kulturowej tożsamości regionu” finansowanego ze środków RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 na stronie ldk.lodz.pl (BIP) zostało umieszczone ogłoszenie o dialogu technicznym.
więcej

Stanisław Madanowski z Boczków Chełmońskich

W VIII Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”- Kolędy i Pastorałki, który odbył się w Łódzkim Domu Kultury 2 lutego br., w kategorii zespołów, zwyciężył Zespół „Ksinzoki” z Łowicza, zdobywając I nagrodę. Od momentu powstania zespołu (2010), jego liderem, kierownikiem artystycznym i głównym źródłem repertuaru był Stanisław Madanowski - jeden z najbardziej znanych i utytułowanych łowickich śpiewaków ludowych.
więcej

Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej

2 lutego w Łódzkim Domu Kultury zakończył się VIII Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej "Przystanek 60+" - Kolędy i Pastorałki. W konkursie wzięło udział 18 zespołów i 8 chórów z województwa łódzkiego. W kategorii zespoły zwyciężył zespół "Ksinzoki" z Łowicza, zaś I miejsce w kategorii chóry zdobył Chór Nauczycielski z Łodzi oraz Chór miejski "Artis Gaudium" z Tomaszowa Mazowieckiego.
więcej

Przegląd Folklorystyczny w Goszczanowie

27 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Goszczanowie (powiat sieradzki) odbył się I Powiatowy Przegląd Folklorystyczny! Na scenie mogliśmy zobaczyć aż 13 zespołów spiewaczych i 4 kapele z naszego regionu.
więcej

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

Wraz z nowym rokiem rozpoczął się Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018, którego koordynatorem w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Organizujesz wydarzenia kulturalne, kampanie albo projekty naukowe poświęcone tematowi dziedzictwa? Zgłoś się po Patronat Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (ERDK 2018)!
więcej