Fotografia i Literatura 60 +

W Łódzkim Domu Kultury 15 czerwca odbył się finał „Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej Przystanek 60 + – fotografia i literatura". Przyznano 12 nagród głównych i 9 wyróżnień! Gwiazdą wydarzenia był Andrzej Rybiński, wokalista, gitarzysta i kompozytor, który wystąpił wraz z synem Kacprem. Uczestnicy świetnie bawili się przy przebojach z czasów swojej młodości: „Nie liczę godzin i lat” czy „Pocieszanka" (popularna „Pogoda dla bogaczy”).
więcej
14 CZERWCA 2018

40. urodziny Muzeum Miasta Zgierza

14 czerwca Muzeum Miasta Zgierza świętowało jubileusz 40-lecia swojego istnienia! Jubileuszowe spotkanie było okazją do poznania historii Muzeum zaprezentowanej w krótkim filmie, w którym Dyrektor i Pracownicy MMZ opowiedzieli o powstaniu i codziennym funkcjonowaniu Muzeum. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Zgierza, przyjaciele Muzeum i przedstawiciele jednostek organizacyjnych miasta.
więcej

Galeria Wszystkich Świętych

Blisko 50 rzeźb twórców z naszego regionu zaprezentowano podczas wystawy "Galeria Wszystkich Świętych" w ramach Art Naif Festiwal w Galeria Szyb Wilson w Katowicach. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z piątkowego wernisażu!
więcej
20 CZERWCA 2018

Muzyka końca światów

Kolejne spotkanie w ramach on/off kultura , które odbyło się 20 czerwca w Łódzkim Domu Kultury, poświęcone było muzyce żydowskiej przechowanej w pamięci przedwojennego pokolenia wiejskich muzykantów, śpiewaków, świadków i sąsiadów. Była to opowieść o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o przenikaniu się polskich i żydowskich tradycji muzycznych, o pamięci ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, którą ta muzyka w sobie niesie. Podczas spotkania zagrała Kapela Niwińskich.
więcej

Od Kujawiaka do Oberka

W Parku Etnograficznym w Sieradzu, 27 maja 2018 r., odbyła się siedemnasta edycja Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje” organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Łódzki Dom Kultury. Przegląd miał charakter konkursu odbywającego się w kilku kategoriach: kapel autentycznych, instrumentalistów-solistów ludowych, kapel opracowanych, zespołów inspirowanych folklorem, autentycznych par i zespołów tanecznych.
więcej

Świerszczykowe wierszyki po raz 47!

26 V w Łódzkim Domu Kultury wręczono nagrody uczestnikom konkursu recytatorskiego "47. Świerszczykowe wierszyki" – Wojewódzki Ekologiczny Dzień Dziecka z Literaturą i Sztuką. W samych eliminacjach do konkursu wzięły udział tysiące dzieci z województwa łódzkiego, natomiast w finale zaprezentowało się 130 małych recytatorów w wieku 7-10 lat.
więcej

ŁDK z Drzewem Pokoleń

Łódzki Dom Kultury zwyciężył ex aequo z Miejskim Centrum Medycznym im. dr. Karola Jonschera w Łodzi w Konkursie Drzewo Pokoleń w kategorii Samorząd. Internauci docenili Przystanek 60+ – inicjatywę, która od dwóch lat aktywizuje i inspiruje do działania twórczego seniorów z całego województwa.
więcej

Spotkanie autorskie z Romkiem Pawlakiem

24 maja br. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie z Romkiem Pawlakiem. Autor „Dziewczyny z lustrem” opowiedział o drodze jaką przebył, aby ostatecznie zająć się pisaniem książek dla dzieci i młodzieży.
więcej

Świerszczykowe wierszyki - eliminacje w Głownie

W środę, 16 maja Miejski Ośrodek Kultury w Głownie zorganizował eliminacje miejskie konkursu recytatorskiego dla dzieci w ramach projektu „Wojewódzki Ekologiczny Dzień Dziecka z Literaturą i Sztuką – Świerszczykowe wierszyki 2018”. Głównym organizatorem wydarzenia jest Łódzki Dom Kultury.
więcej

Malarstwo Henryki Hak w Brzezinach

Twórczość Henryki Hak, ur. w 1945 r. we wsi Czatolin w Łowickiem, nie pozostawia odbiorcy obojętnym. "Portret ojca" namalowała pod wpływem przeczuć, jakich doznała w roku jego śmierci. Powstał obraz, który przedstawia ojca siedzącego na ławce, obok niego znajduje się kot (według wierzeń ludowych to uosobienie śmierci). Od 18 V obrazy artystki można oglądać w Muzeum Regionalne w Brzezinach.
więcej

Kultura po godzinach w ŁDK

Wystawy w galeriach ŁDK, nocny Port Gier i poszukiwanie Nemo w akwariach znajdujących się w podziemiach ŁDK to tylko niektóre z atrakcji czekających na odwiedzających podczas Nocy Muzeów w Łódzkim Domu Kultury. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
więcej

Lokomotywą po Wiedzę - przystanek Bielawy

Grupa dzieci z gminy Bielawy wzięła udział w ostatnich warsztatach ubioru i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych, zorganizowanych przez Łódzki Dom Kultury w ramach „Lokomotywą po wiedzę – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. Finał przedsięwzięcia już 9 czerwca w ŁDK.
więcej