Kolędowanie w Łódzkim Domu Kultury

30 stycznia sala kolumnowa Łódzkiego Domu Kultury została wypełniona po brzegi licznymi gośćmi i melomanami, którzy przybyli wysłuchać koncertu kolęd międzynarodowych. Wydarzenie to jest kolejną już imprezą zorganizowaną wspólnie przez Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne "Ocalić od Zapomnienia" oraz Łódzki Dom Kultury.
więcej

Kolędy i pastorałki w Łódzkim Domu Kultury

25 stycznia w Łódzkim Domu Kultury zakończył się XV Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+” w kategorii kolędy i pastorałki. To cieszący się największą popularnością przegląd skierowany do seniorów z województwa łódzkiego.
więcej

Łódzki Dom Kultury zmienia się dla regionu

Remont Łódzkiego Domu Kultury trwa mimo ujemnych temperatur i opadów śniegu. Zakończenie prac, których efektem będzie powstanie Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego, planowane jest na pierwszą połowę 2019 roku, a już teraz można podziwiać odświeżoną elewację budynku przy ulicy Traugutta 18.
więcej

Koncert Noworoczny w Ciebłowicach Dużych

Tradycją stało się, że Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie” rok rocznie w święto Trzech Króli zaprasza mieszkańców Ciebłowic Dużych i okolic oraz gości na koncert noworoczny. Tegoroczne wydarzenie poprowadziła pani Katarzyna Małek. Na scenie wystąpili tego dnia również "Mali Ciebłowianie".
więcej

Pożegnanie Bronisławy Bednarek

Dawniej wyrabiała tkaniny na wełniaki i zapaski oraz tkała chodniki ze szmat. Ubierała głowy panien młodych i druhen w wianki ze wstążek żakardowych, szyła ze swoja teściową sieradzkie stroje ludowe do asysty kościelnej i stroiła wózki dyngusowe. 2 stycznia 2019 r. zmarła w wieku 90 lat Bronisława Bednarek z Sieradza  – Zapusty Wielkiej – wszechstronnie uzdolniona artystka ludowa: tancerka, śpiewaczka ludowa, gawędziarka, aktorka wiejska, wykonawczyni tradycyjnych ozdób i hafciarka.
więcej

Koncert Kolęd w Sanktuarium Św. Anny w Smardzewicach

W święto Trzech Króli w Sanktuarium Św. Anny w Smardzewicach po mszy świętej o godz. 12.00 odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Smardzewianie” i dzieci z zespołu „Mali Smardzewianie”. Po koncercie zespoły wraz z zaproszonymi gośćmi udały się na wspólne spotkanie opłatkowe.
więcej

Łódzkie pełne kultury

19 grudnia Łódzki Dom Kultury podsumował drugą edycję projektu "Łódzkie pełne kultury" - przedsięwzięcia, które ma na celu umożliwienie osobom z oddalonych od stolicy województwa rejonów dostępu do oferty instytucji kultury mieszczących się w Łodzi, a poprzez to kształtowanie świadomych odbiorców kultury oraz przekazanie praktycznych narzędzi do realizacji edukacji kulturalnej.
więcej

Konserwacja obrazów ze zbiorów Muzeum w Łowiczu

Muzeum w Łowiczu zrealizowało niezwykły projekt pod nazwą; "Historia Polski i regionu malarstwem opisana – konserwacja obrazów XVII – pocz. XX w.". W jego ramach przeprowadzono konserwację 17 obrazów polskich i zagranicznych artystów pochodzących zarówno z ekspozycji, jak i magazynów Muzeum w Łowiczu. Prace wykonała Małgorzata Zelek (Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, Łęg Tarnowski).
więcej

Eliminacje XXV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

W dniu 10 grudnia w Łódzkim Domu Kultury odbyły się eliminacje regionalne XXV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Będzin 2019, w których udział wzięło kilkudziesięciu artystów amatorów. Wystąpili soliści, duety, zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne. Konkurencja była duża, a wykonawcy prezentowali interesujące aranżacje kolęd i pastorałek.
więcej

Świąteczny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła

Coroczny Świąteczny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła w Łódzkim Domu Kultury już za nami! Podczas kiermaszu zaproszeni twórcy – z terenu województwa łódzkiego, reprezentujący sztukę i rękodzieło ludowe – oferowali do sprzedaży niepowtarzalne prace: rzeźby, wyroby hafciarskie, obrazy, wycinanki i karty, kwiaty z bibuły, wyroby z wikliny i ceramiczne, świąteczne pierniki, ręcznie malowane bombki, tradycyjne drewniane zabawki i inne.
więcej

Łódzkie docenione

Łódzkie docenione na 4. Gali Europejskie Dni Dziedzictwa! Wśród wyróżnionych za szczególne zaangażowanie w promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa znaleźli się: Muzeum Regionalne w Brzezinach, MDK Opoczno, Muzeum Regionalne w Kutnie, Muzeum Miasta Pabianic i Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu! Gratulujemy!
więcej

Łowicki folklor muzyczny

„Łowicki folklor muzyczny” jest najobszerniejszą z dotychczas opublikowanych antologii obejmujących repertuar tego regionu. Jej autor – Marian Moskwa (1936–2012), wychowany wśród Łowiczan, zbudował w toku 50 lat pracy prawdziwy pomnik – księgę pieśni i melodii instrumentalnych. 5 i 6 grudnia można było dowiedzieć się więcej o publikacji na spotkaniach, które odbyły się w Łódzkim Domu Kultury i w Muzeum w Łowiczu.
więcej