Śladami Bitwy nad Bzurą

12 września młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w grze miejskiej „Śladami Bitwy nad Bzurą”, która odbędzie się w godzinach 9.00 – 11.30 w Łęczycy. Wydarzenie jest częścią projektu „Podróże po literaturze” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i realizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęczycy przy pomocy Muzeum w Łęczycy oraz Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy.
więcej

Diagnoza stanu edukacji kulturowej w Łódzkiem

Raport podsumowujący dane zebrane w ramach diagnozy stanu edukacji kulturowej w województwie łódzkim, realizowanej przez Łódzki Dom Kultury oraz Biuro Badań Społecznych Question Mark w lipcu i sierpniu 2019 roku na potrzeby Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 jest już dostępny! Zapraszamy do zapoznania się wynikami!
więcej

Ciebłowianie na Letnim Festiwalu Folklorystycznym

Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie” pod kierownictwem Katarzyny Małek, w dniach 23-26 sierpnia 2019 r. wystąpił na VII Letnim Festiwalu Folkloru w Pradze, gdzie wyjechał w ramach promocji Gminy Tomaszów Mazowiecki, powiatu tomaszowskiego i województwa łódzkiego. W festiwalu udział wzięły grupy z Polski, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Grecji, Włoch i Hiszpanii.
więcej

V Nocny Turniej Piłki Nożnej w Świnicach Warckich

W dniu 26 lipca 2019 r. liczne grono pasjonatów piłki nożnej wzięło udział w V Nocnym Turnieju Piłki Nożnej, który odbył się na kompleksie sportowym „Orlik 2012” w Świnicach Warckich. Głównym celem wydarzenia była aktywizacja działalności sportowej, integracja środowisk pasjonatów piłki nożnej oraz promowanie zdrowego stylu życia.
więcej

Zespół Smardzewianie ochodzi 55-lecie

27 lipca 2019 r. w Smardzewicach podczas dorocznego festynu u świętej Anny odbył się jubileusz 55-lecia działalności artystycznej zespołu folklorystycznego „Smardzewianie”. Uroczystość rozpoczął występ orkiestry dętej ze Smardzewic pod batutą Wiesława Iskry. Koncert poprowadziły Marta Piotrowska i Henryka Rozpędowska.
więcej

Konkurs na dyrektora MAiE w Łodzi

16 lipca Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Celem konkursu jest wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury, dla której Organizatorem jest Samorząd Województwa Łódzkiego, na czas określony tj. do dnia 31.12.2025 r. w oparciu o zasady określone w art. 16 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
więcej

ŁDK zdobył pieniądze na kulturę!

Łódzki Dom Kultury pozyskał dofinansowanie na realizację 7 projektów promujących kulturę w regionie łódzkim na łączną kwotę ponad 800 tysięcy złotych. Dotacje pochodzą z funduszy: Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
więcej

I TRIENNALE WYCINANKI LUDOWEJ WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

2 lipca 2019 r, w Muzeum w Łowiczu odbyła się sesja muzealnicza pt. „Twórcy – sztuka – kolekcje. Tradycje i współczesność wycinankarstwa na obszarze województwa łódzkiego”. Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz wiedzy specjalistycznej dotyczącej kolekcji wycinanek znajdujących się w zbiorach muzeów regionalnych województwa łódzkiego.
więcej

Lato w aleksandrowskim parku

Zaczyna się siódmy sezon letnich koncertów w parku w Aleksandrowie Łódzkim, które organizuje Partnerstwo na rzecz Aleksandrowa przy wsparciu finansowym Gminy Aleksandrów Łódzki. Na te spotkania niecierpliwie czekają cały rok miłośnicy muzyki. Na tegoroczny projekt złoży się pięć bezpłatnych koncertów. Spotkania w parku będą dla wielu niepowtarzalną szansą obcowania z dobrą muzyką, a także okazją do poznania rodzimych muzyków.
więcej

Sukces reprezentantów Łódzkiego w Kazimierzu!

W dniach 27-30 czerwca 2019 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbył się 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Wśród przedstawicieli z województwa łódzkiego wytypowanych przez Łódzki Dom Kultury znalazło się aż 11 laureatów! W kategorii solistów śpiewaków Basztę (najwyższą nagrodę Festiwalu) otrzymał Leszek Wiśniewski, śpiewak z Gągolina Południowego. 
więcej

Rajd samochodowy dla kobiet

VII Rajd samochodowy dla kobiet „Bóg zesłał babę” za nami. W tym roku rajd zorganizowany był jako dwudniowa gra terenowa na 100-lecie województwa łódzkiego. Wzięło w nim udział pięćdziesiąt kolorowo przebranych pań z całego województwa łódzkiego. W dwa dni pokonały one ponad 250-kilometrową trasę i poznały atrakcje turystyczne północnej części regionu.
więcej

Zaproszenie do projektu "Cicha Kultura"

Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych w terminie od 1 maja 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. realizuje projekt „Cicha kultura – edukacja, nauka i rozwój” w ramach Programu Edukacja Kulturalna. W ramach projektu realizowane będą warsztaty fotograficzne, filmowe oraz kulturalno–historyczne dla 24 osób. Uczestnicy będą mieli możliwość wyjazdu do jednego z 6 miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin, Szczecin, Gdańsk), gdzie przy pomocy urządzeń fotograficznych i filmowych powstaną materiały multimedialne o najważniejszych zabytkach i kulturze danego miasta z tłumaczeniem na PJM.
więcej