W świecie muzyki elektronicznej – wystawa
Czy wiecie, że Czesław Niemen był jednym z polskich pionierów muzyki elektronicznej? Tę i inne ciekawostki możemy znaleźć w nowej wystawie online pt. „Klawisze, pokrętła, wskaźniki, czyli w świecie muzyki elektronicznej” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
więcej Ojczysty – dodaj do ulubionych WYNIKI NABORU
Do 29 beneficjentów z całej Polski trafi milion złotych na popularyzację polszczyzny w ramach programu dotacyjnego Ojczysty – dodaj do ulubionych.
więcej Leszek Wiśniewski – śpiewak z Gągolina Południowego
Leszek Wiśniewski (ur. w 1963 r.), śpiewak łowicki, po raz pierwszy wystąpił na scenie ogólnopolskiej, czyli na Festiwalu w Kazimierzu w 2019 r. i otrzymał najwyższą nagrodę – Basztę.
więcej Ponad 31 mln zł na cyfrowy rozwój domów kultury
Doposażenie domów kultury w niezbędny sprzęt oraz rozbudowany pakiet szkoleń podnoszących kompetencji cyfrowe pracowników tych instytucji – to dwa główne założenia ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury projektu „Konwersji cyfrowej domów kultury”. Projekt kierowany jest do samorządowych instytucji kultury: domów, centrów i ośrodków kultury.
więcej Starodruki w bibliotecznych zbiorach
Starodruki kojarzą z dużymi, ciężkimi księgami, takimi jak np. „Psalterium Romanum…”. Ten XVII-wieczny kodeks (1686 r.) ma wymiary 53 x 35,5 cm, a dzięki oprawie z desek pokrytych skórą i mosiężnym narożnikom waży 11 kg!
więcej Sieradzki folklor muzyczny już w sprzedaży!
Łódzki Dom Kultury wydał publikację pt. „Sieradzki folklor muzyczny” obejmującą transkrypcje pieśni i melodii instrumentalnych z regionu sieradzkiego. Już teraz jest dostępna w sprzdaży!
więcej
od 11 LUTEGO 2021
Centralne Muzeum Włókiennictwa znów otwarte!
Trzy wystawy czasowe, długo wyczekiwana wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej, warsztaty dla dzieci i dorosłych, oprowadzania kuratorskie i zwiedzanie z edukatorem – takie atrakcje czekają na zwiedzających w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi już od 11 lutego.
więcej
11 LUTEGO 2020
Literackie podsumowanie roku 2020
Jak w nowej, pandemicznej rzeczywistości poradziła sobie literatura? Co czytaliśmy najchętniej? Jak w nowej sytuacji odnaleźli się wydawcy? Jak się mają festiwale literackie? O książkowych olśnieniach, wydarzeniach i klapach w minionym roku porozmawiają: Paulina Małochleb, Michał Nogaś i Justyna Sobolewska.
więcej Konkurs na dofinansowanie projektów teatralnych rozstrzygnięty!
Do ogłoszonego przez Związek Cyfrowa Polska i YouTube konkursu grantowego dla teatrów zgłosiło się ponad 70 podmiotów realizujących działalność teatralną, w tym teatry, miejskie ośrodki kultury, fundacje i stowarzyszenia z całej Polski. Wśród nich znalazło się 8 laureatów!
więcej Zajęcia malarstwa z elementami arte terapii
Muzeum Historyczne Skierniewic i pani Anna Lewandowska zapraszają do udziału w zajęciach malarskich z elementami arte terapii. Na warsztaty mogą się zapisać zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli, a terminy spotkań ustalane są indywidualnie z prowadzącą.
więcej Mała książka - wielki człowiek
Od września 2020 ruszyła nowa edycja projektu Mała książka - wielki człowiek, której pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut Książki. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi po raz kolejny bierze udział w tegorocznej edycji!
więcej „Kolażysz to?” – wystawa
„Kolażysz to?” to wystawa prac Magdaleny Rzeźniczak i Katarzyny Kaczyńskiej, którą oglądać będzie można od dziś (27 stycznia) w zewnętrznych witrynach wokół Ratusza w Zduńskiej Woli. Prace powstały ze starych gazet, katalogów, okładek książek, materiałów – z nich również może powstać interesująca sztuka.
więcej